Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

Poznejte zelené srdce Česka

Projekt sociálního bydlení

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to zdroj Tiskové zprávy Kraje Vysočina
Aktualizace: 2 hodiny 25 min zpět

Letošními mistry řemesla Kraje Vysočina jsou dva skláři a sedlář

18. Duben 2019 - 13:25
V historických prostorech Kamenného sálu třebíčského zámku převzali 17. dubna 2019 titul Mistr řemesla skláři František Novák z Dobronína a František Kouřil z Přibyslavi společně s mistrem sedlářem Luďkem Žákovským z Jackova u Moravských Budějovic. „Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina od roku 2016 pravidelně uděluje Zastupitelstvo Kraje Vysočina a v tuto chvíli je na krajský seznam zapsáno celkem už jedenáct jmen,“ upřesnila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury. Během slavnostního ceremoniálu byl také prezentován jediný nemateriální statek zapsaný loni na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina – Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov.

Zdravá města řešila otázku obezity dětí a jak jí předcházet

18. Duben 2019 - 9:41
V úterý 16. dubna se v sídle Kraje Vysočina uskutečnila první část z cyklu seminářů na téma podpora zdraví ve Zdravých městech, kterou ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Zdravým Krajem Vysočina zorganizovala Národní síť Zdravých měst ČR. Z úst odborníků na danou problematiku se účastníci dozvěděli informace o vlivu životního stylu na zdraví dítěte, a také jaké jsou důsledky nedostatku pohybu na dětský organismus. Zástupci Sportovní akademie Jihlava dále představili pohybové aktivity pro děti.

Když z angličtiny zkouší americký velvyslanec

17. Duben 2019 - 12:25
Jedinečnou příležitost uplatnit své jazykové znalosti dostali žáci jihlavské obchodní akademie, když do jejich školy zavítal americký velvyslanec Stephen B. King. Ten si začátkem tohoto týdne naplánoval jednodenní návštěvu Kraje Vysočina, která zahrnovala vedle diskuse s vybranými žáky a pedagogy OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava také setkání s Radou Kraje Vysočina i vedením města Jihlavy, cestu regionem zakončil velvyslanec King v Humpolci.

Letošní sezóna na krajských hradech

17. Duben 2019 - 8:29
Na území Kraje Vysočina se nachází dva krajské hrady. A shodou okolností jsou oba vystavěné na skále. Na Pelhřimovsku je to hrad Kámen a na Jihlavsku lovecký hrádek Roštejn. „Stejně jako v minulých letech je na sezónu pro návštěvníky připraven velmi bohatý program. Ale největší novinkou v letošním roce bude otevření hradní expozice na Roštejně, které je plánováno se začátkem letních prázdnin,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že ale již od konce dubna bude otevřená první část interaktivní trasy B a věž, ze které se skýtá krásný pohled do okolních lesů.

Pětatřicet let se o Velikonocích běhá v Golčově Jeníkově s Jarmilou Kratochvílovou

17. Duben 2019 - 8:05
Tradiční velikonoční Běh městem Jarmily Kratochvílové, který startuje v neděli 21. dubna 2019 dopoledne v Golčově Jeníkově, se běží už po pětatřicáté. „Až na malé odchylky, které si vyžádala změna silniční sítě okolo Golčova Jeníkova respektive výstavba obchvatu, vedeme závod ve stejné trase. Pravidelné účastníky tak nepřekvapí těžký profil s řadou stoupání,“ popisuje trať Josef Trtík, člen organizačního výboru Běhu městem Jarmily Kratochvílové. Každoročně se závodu v Golčově Jeníkově účastní 150 závodních běžců a šest stovek účastníků kategorie běhu pro zdraví. Hlavní závod přesně v 10:00 hodin odstartuje držitelka světového atletického rekordu Jarmila Kratochvílová a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Kraj Vysočina prodává rozsáhlý areál bývalé střední školy na Demlově ulici v Třebíči

16. Duben 2019 - 13:48
Areál o celkové rozloze 4 768 m2 v třebíčské lokalitě Horka – Domky vymezený ulicemi Demlova, Zahradníčkova, Nikodémova a Kubešova je aktuálně na prodej. Minimální nabídková cena byla dnes Radou Kraje Vysočina stanovena na 16 070 tisíc korun. Prodej nemovitosti bude proveden výběrovým řízením na určení pořadí z řad zájemců o koupi. Až do 17. května 2019 je možné skládat povinnou jistinu na účet Krajského úřadu Kraje Vysočina, následovat bude 20. května výběrové řízení na určení pořadí.

Také letos pokračuje spolupráce s Nadací dřevo pro život a Kronospanem v lesní pedagogice

16. Duben 2019 - 13:21
V minulém týdnu začala v sídle kraje další ze série akcí lesní pedagogiky. Skupina 25 dětí ze 4. třídy ZŠ Seifertova v Jihlavě se dozvěděla nejdříve formou prezentace a následně formou kvízů a interaktivních ukázek o práci lesníků, kteří se starají o sběr šišek a semen z listnatých dřevin, zalesňování – výsadbu sazenic, oplocování listnatých dřevin z důvodu ochrany před okusem zvěře, o práci s motorovou pilou nebo přibližování dříví koněm i moderní technikou, tedy harvestorem. Partner akce firma Kronospan prezentovala výrobu dřevěných desek, plovoucích podlah, obkladů, laminátů, obkladových panelů a OSB desek konkrétními ukázkami. Děti se po interaktivní přednášce rozdělily do šesti skupin a soutěžily v kresbě na dřevotřískové desky vyřezané ve tvaru jehličnatých a listnatých stromů.

Kraj Vysočina přidává další miliony na dotace pro vlastníky lesů zasažených kůrovcem

16. Duben 2019 - 12:58
Lesní plochy na Vysočině napadené kůrovcem se meziročně zvýšily zhruba pětinásobně. V katastrálních mapách Kraje Vysočina převládá rudá mimořádná kalamitní zóna – tedy území, kterého se nově od 3. dubna 2019 týkají ustanovení veřejné vyhlášky obecné povahy. „Prakticky to znamená možnost odložit v tomto území těžbu souší už neživých stromů až do konce roku 2022 s tím, že přednostně budou zpracovány aktivní stromy napadené kůrovcem. Vlastníkům se sice uvolní ruce pro dílčí práce v lokalitách, které mají ještě šanci na záchranu nebo z nich může být ještě ekonomický prospěch, ale existuje reálné riziko pádu vyhnilých stromů. A to přesto, že do lesů veřejnost chodí pouze na vlastní nebezpečí,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Veletrhy mezinárodních příležitostí otvírají už druhým rokem středoškolákům cestu do zahraničí

16. Duben 2019 - 8:55
Jak se zapojit do mezinárodních projektů? Jak se mohu zlepšit v cizím jazyce? Kam mohu odjet studovat do zahraničí? A teď nebo až na vysoké škole? Co obnáší být dobrovolníkem nebo se stát hostitelskou rodinou? Na tyto a mnoho dalších otázek se snažilo odpovědět na 15 neziskových organizací, které od listopadu 2018 do dubna 2019 navštívily pět největších krajských měst Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Jihlavu, Žďár nad Sázavou a Třebíč a předaly žákům informace o možnostech, jak se mohou zapojit do mezinárodního prostředí. Do letošního ročníku se zapojilo 16 krajských i soukromých škol, které vyslaly na veletrhy na 800 studentů 1. – 4. ročníků.

Jarní dny na Family Pointech jsou v plném proudu

16. Duben 2019 - 8:41
Jaro zaklepalo na dveře všech Family Pointů v kraji a na všech pobočkách se rozeběhly aktivity v rámci akce Jarní dny na Family Pointech. „Až do středy 17. dubna vás rádi uvítáme na Family Pointech – místech přátelských rodině, kde vám kontaktní pracovnice představí službu Family Point. S lektory z Vysočiny si připomenete velikonoční tradice jako je pletení pomlázek, zdobení vajíček, pečení mazance a vyrobíte si krásné jarní či velikonoční dekorace. Aktivity jsou připraveny pro rodiče, děti i prarodiče a seniory,“ připojil pozvání pro širokou veřejnost náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Cenu hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost získala Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina i město Třebíč. Mezi firmami bodovaly B:TECH, Požární bezpečnost a První brněnská strojírna Velká Bíteš

15. Duben 2019 - 16:49
Letošní Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost už mají své držitele. V kategorii soukromý sektor bodovaly firmy B:TECH, Požární bezpečnost a První brněnská strojírna Velká Bíteš, ve veřejném sektoru získaly ocenění Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina a město Třebíč. Do letošního v pořadí už čtvrtého ročníku soutěže v oblasti společenské odpovědnosti se přihlásilo 29 subjektů.

Společná rakousko-česká kniha o dějinách

15. Duben 2019 - 12:46
Dvacítka historiků pracovala v letech 2015-2018 z podnětu Stálé konference rakouských a českých historiků ke společnému kulturnímu dědictví na knize „Sousedé“ o historii Rakouska a České republiky. Tato kniha byla představena v Domě historie v Muzeu země Dolní Rakousko 12. dubna 2019. „Cílem nebylo urovnání pohledů na historii, ale snaha lépe jí porozumět. Kromě knihy vznikla také brožura a didaktické materiály pro školní výuku,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. Na více než 500 stranách autoři popisují nejen nejdůležitější etapy historie, ale v průřezu také témata jako vyprávění, stereotypy nebo život na hranicích.

Mladá univerzita otevře dveře digitálního světa a nabídne pohled do budoucnosti

15. Duben 2019 - 10:49
Od 15. dubna 2019 se mohou hlásit dětí mezi 11 a 14 lety k účasti na 11. ročníku oblíbené prázdninové Mladé univerzity, pětidenního kempu s přeshraničními aktivitami. K přihlášení je nutné využít rezervační systém. Hlavním tématem letošní Mladé univerzity Waldviertel – Vysočina připravenými pro studenty z Vysočiny a Dolního Rakouska bude Digitalizovaný svět – náš svět budoucnosti. Program nabitý zajímavými přednáškami, výlety a sportem se uskuteční v termínu od 4. do 9. srpna 2019.

Smart technologie z Tchaj-wanu na Vysočinu

15. Duben 2019 - 9:20
Je pravděpodobné, že v následujících letech se v běžném životě na Vysočině budeme setkávat stále častěji s technologickými novinkami, kterými se inspirujeme u partnerů z Tchaj-wanu. „Poté, co jsem měl možnost se zúčastnit Smart City Summit&Expo a viděl moderní technologie zlepšující a usnadňující životy a šetřící životní prostředí, si dovedu představit, že i u nás v praxi využijeme odzkoušené a praktické výhody např. internetu věcí, zaměříme se ještě více na úspory energií a zavádění inteligentních prvků do veřejné dopravy,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Podle jeho informací je pro Vysočinu obrovskou výzvou například on-line měření CO2 ve školách s nastavení okamžité odezvy a reakce.

Recyklujte s hasiči

11. Duben 2019 - 14:57
Kraj Vysočina ve spolupráci s ELEKTROWINem, kolektivním systémem pro zpětný odběr elektrospotřebičů, pořádá šestým rokem krajské kolo sběru vysloužilých elektrospotřebičů v rámci projektu Recyklujte s hasiči. Soutěže se zúčastnilo 121 SDH a celkem se sebralo 281, 674 tun. Hodnotilo se 5 sborů dobrovolných hasičů (SDH) s nejvyšším množstvím sesbíraného elektra a nejlepší SDH z každého z 5 okresů v období 1. 1. – 31. 12. 2018. Dnes si zástupci vítězných sborů slavnostně převzali na krajském úřadě darovací šeky celkem za 115 tisíc korun.

Den zdraví bez omezení

11. Duben 2019 - 14:19
Světový den zdraví je mezinárodní událost vyhlášená Světovou zdravotnickou organizací a připadající každoročně na 7. dubna. Na počest založení WHO každoročně realizují své aktivity Zdravá města, obce a regiony České republiky. Zdravý Kraj Vysočina ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Zdravou Vysočinou uspořádal 10. dubna akci s názvem Den zdraví bez omezení. Účastníci měli možnost nechat si přímo na místě změřit tlak krve, tělesný tuk nebo zjistit BMI.

Svět středověkých her ožívá v Muzeu Vysočiny Jihlava

11. Duben 2019 - 13:53
Neváhejte vyrazit do jihlavského muzea, ve kterém je aktuálně k vidění hravá výstava určená pro všechny věkové kategorie. Jak název vypovídá, přibližuje svět středověkých her. „Byla jsem velmi překvapena informací, že v době středověku bylo přibližně 50 až 70 svátečních dnů, během kterých byla zakázána práce. Tyto volné dny si středověký člověk uměl užít v podobě rozmanitých her, slavností, tance a hudby. A to bez ohledu na společenskou vrstvu,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Krajská knihovna roste rychleji

10. Duben 2019 - 12:49
Z novostavby budoucí Krajské knihovny Vysočiny se pomalu stává další dominanta Havlíčkova Brodu. „K dnešnímu dni je hotovo 95 % veškeré monolitické konstrukce. Už v květnu přijdou na řadu řemesla a pracovat se začne na fasádách. Pokud se podaří firmě udržet současné pracovní tempo, mohli bychom veškeré stavební práce dokončit o několik týdnů dříve, než je plánováno,“ říká po absolvování kontrolního dne na stavbě náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Krajská knihovna Vysočiny za zhruba 143 miliónů korun má být stavebně dokončena v červenci 2020, následovat bude montáž interiérů.

Edukace dospělých a dětí v oblasti informační gramotnosti

10. Duben 2019 - 11:11
V Havlíčkově Brodě proběhl v rámci projektu Ministerstva práce a sociálních věcí Krajská rodinná politika kulatý stůl na téma Informační gramotnost, podpora primární prevence z pohledu organizací zabývajících se rodinnou tématikou. Kulatého stolu se účastnili zástupci MPSV, Kraje Vysočina, poskytovatelé služeb o rodinu a péče o děti. „Diskuze ohledně edukace dětí, mládeže, rodičů a pedagogů v oblasti primární prevence a užívání internetového prostoru je velice aktuální, potřebu osvěty v této oblasti považujeme za zásadní,“ uvedl důvody pro podporu podobných akcí náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Stránky