Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

Poznejte zelené srdce Česka

Projekt sociálního bydlení

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to zdroj Tiskové zprávy Kraje Vysočina
Aktualizace: 1 hodina 7 min zpět

Drakiáda na Skalce: Vzneste se s námi nad mraky

16. Říjen 2017 - 11:00
Už tuto neděli zaplní nebe nad Jihlavou pestrobarevní draci různých tvarů a velkostí, protože na kopci na Skalce se bude konat oblíbená krajská Drakiáda. Akce s mottem Vzhůru nad mraky se koná za příznivého počasí a pro všechny „krotitele“ draků je připraven pestrý doprovodný program i něco dobrého na zahřátí. Stejně jako v minulosti se můžete těšit na soutěže o nejhezčího draka Vysočiny, o nejhezčího draka drakiády a o draka, který doletí nejvýše. Drakiádu pro vás opět připravují Kraj Vysočina a Spolek na podporu mezinárodního přátelství Slunce. Přijďte se pobavit a strávit společné odpoledne s rodinou na čerstvém vzduchu, startujeme v neděli 22. října od 14.00 hodin.

V Havlíčkově Brodě odstartovaly bramborářské dny

13. Říjen 2017 - 21:04
Do Havlíčkova Brodu se dnes sjeli odborníci na brambory z Česka i zahraničí. Český bramborářský svaz ve spolupráci s Agrární komorou České republiky a Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod tu uspořádal už 27. ročník Bramborářských dnů. Dopolední program za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byl tradičně věnován odbornému semináři a prezentaci firem, sobota bude na Havlíčkově náměstí patřit ochutnávkám pro veřejnosti a prodejní výstavě.

Kraj Vysočina ani letos nechyběl na Evropském týdnu regionů a měst v Bruselu

12. Říjen 2017 - 13:42
Zástupci Kraje Vysočina se zúčastnili 15. ročníku Evropského týdne regionů a měst, který se uskutečnil v Bruselu 9. – 12. října 2017 pod záštitou Evropského výboru regionů. Přes šest tisíc zástupců měst a regionů zde sdílelo své zkušenosti a poukázali na význam lokální a regionální úrovně řízení evropské regionální politiky. Kraj Vysočina se na letošním ročníku představil na semináři na téma oběhového hospodářství.

Vysočina je už tři roky bez vydatných srážek, vodu v krajině je třeba důsledněji zadržovat

11. Říjen 2017 - 11:21
Poslední tři roky se pohybují roční srážky na území Kraje Vysočina pod dlouhodobým normálem, což se projevuje na množství i kvalitě podzemních i povrchových vod. Tuto skutečnost letos pociťuje nejpalčivěji především východní a jižní část Vysočiny. Podle Filipa Chuchmy z Českého hydrometeorologického ústavu situaci dokladuje fakt, že letos v létě téměř úplně vyschly například řeky Rokytná, Brtnice a velké problémy nastaly na řece Želetavě. Došlo ke snížení vydatnosti většiny zdrojů podzemních vod v kraji.

Kraj opravuje další silnice, žádná nová stavba ale zásadně neomezí dopravu

11. Říjen 2017 - 9:31
Ještě do konce letošní stavební sezóny zahájí krajští silničáři na Vysočině minimálně čtyři nové opravy, všechny na silnicích III. tříd v majetku Kraje Vysočina. Na opravy využijí téměř dvou miliónů korun, které ve svém rozpočtu ušetřili. „Žádná z plánovaných oprav nebude představovat zásadní dopravní komplikaci. A to včetně právě probíhající nové pokládky povrchů vozovky na frekventované silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem v úseku Sedlišť, kde příští týden položí firma na odfrézovanou silnici nový povrch. Doprava bude vedena jedním pruhem, řízena semafory,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.

Krajská knihovna Vysočiny našla partnerskou knihovnu v Polsku. Společně dnes otevřou výstavu o Adamu Mickiewiczovi

11. Říjen 2017 - 9:24
Krajská knihovna Vysočiny letos na jaře navázala partnerství s Miejskou Bibliotekou Publicznou im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Smlouvu o spolupráci podepsali ředitelé obou institucí Jitka Hladíková a Andrzej Kuźmiński v květnu v polském Lešně za přítomnosti primátora Łukasze Borowiaka. Obě instituce se zavázaly spolupracovat nejen v oblasti knihovnictví, ale i v oblasti kulturních projektů. Aktuální společnou aktivitou obou knihoven je výstava o Adamu Mickiewiczovi, významném polském spisovateli, básníku a dramatikovi, hlavním představiteli polského romantismu. Výstava bude slavnostně zahájena dnes 11. října 2017 v Havlíčkově Brodě v prostorách Staré radnice.

Kraj Vysočina má na Třebíčsku novou přírodní rezervaci „Staré duby“

10. Říjen 2017 - 10:48
Na Vysočině přibyla nová přírodní rezervace. Jde o 55,2 hektarů světlého listnatého lesa na svazích nad vodní nádrží Dalešice mezi obcemi Koněšín a Třebenice na Třebíčsku. Vyskytují se zde v hojné míře vzácné a chráněné druhy ptáků, rostlin i bezobratlých vázaných na staré listnaté porosty, teplá a suchá stanoviště doubrav a dubohabřin. O zřízení nové přírodní rezervace rozhodla krajská rada. Podle údajů krajského úřadu se nyní na území kraje nachází 118 přírodních památek a 73 přírodních rezervací.

Konference škol k udržitelnému rozvoji a podpoře zdraví

10. Říjen 2017 - 9:25
Ve čtvrtek 12. října se v sídle Kraje Vysočina bude konat tradiční konference škol, tentokrát pod názvem Společně za zdravější klima ve škole. Program je určen pro zástupce škol, školských zařízení, obcí, neziskových organizací a dalších zájemců o podporu zdravějšího života a udržitelného rozvoje na školách v regionu. Konference proběhne pod záštitou Jany Fialové, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu a Martina Hyského, člena rady kraje a politika Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21.

Setkání se starosty obcí v Polné. Řešila se veřejná doprava, silnice i venkovské prodejny.

9. Říjen 2017 - 21:08
Pravidelné setkání Rady Kraje Vysočina se starosty obcí Vysočiny se dnes odpoledne uskutečnilo v areálu hradu a zámku v Polné. Dvě stovky starostek a starostů si vyslechly aktuální informace z jednotlivých gescí a diskutovaly důležité otázky dotýkajících se obecních samospráv. Představitelé obcí, městysů a měst se dotazovali například na připravovanou změnu systému veřejné dopravy, na modernizaci krajské silniční sítě, zajištění praktických lékařů v menších obcích nebo na podporu venkovských prodejen.

Kotlíkové dotace – jak na ně na Vysočině?

9. Říjen 2017 - 14:41
Kraj Vysočina vyhlásil minulý měsíc druhou vlnu kotlíkových dotací. Ministerstvo životního prostředí umožní Kraji Vysočina rozdělit mezi žadatele 230,8 miliónů korun, což by mělo pokrýt zhruba 2480 výměn. Žádosti je možné předkládat od 20. října 2017 od 7:00 hodin elektronicky e-mailem, datovou schránkou nebo osobně.

Medaile na mezikrajské Seniorské miniolympiádě byly rozdány

9. Říjen 2017 - 12:21
Dny pro seniory, které se konaly v minulém týdnu na všech pobočkách Senior Pointů, byly zakončeny páteční Seniorskou miniolympiádou. V Havlíčkově Brodě se sešlo k poměření sil ve sportovně společenských disciplinách celkem deset seniorských týmů z celého Kraje Vysočina. „Podporovat aktivní a zdravý život seniorů je jedním z cílů krajské seniorské koncepce. Jsem rád, že takovéto aktivity pořádáme a je o ně mezi našimi seniory zájem,“ sdělil k miniolympiádě náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Ukončení 12. ročníku Evropského kongresu lesní pedagogiky v lesích LDO Přibyslav

9. Říjen 2017 - 12:13
Závěrečný den 12. ročníku Evropského kongresu lesní pedagogiky v pátek 6. 10. 2017 nabídnul účastníkům praktické ukázky lesní pedagogiky na lesním majetku Lesního družstva obcí Přibyslav ve Starém Ransku, návštěvu Muzea nové generace na zámku ve Žďáře nad Sázavou a prohlídku památky UNESCO Zelená hora nebo exkurzi v Centru EDEN v Bystřici nad Pernštejnem.

Nejlepšími letošními podnikateli na Vysočině jsou výrobci pracovních oděvů a kadeřnice

6. Říjen 2017 - 11:40
V Kraji Vysočina získala titul Vodafone Firma roku 2017 společnost ALTREVA, která vyrábí pracovní oděvy. Mezi živnostníky vybojovala titul Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Kraje Vysočina kadeřnice Helena Pudilová.

Evropský kongres lesní pedagogiky a dobrý skutek

6. Říjen 2017 - 11:19
Dvanáctý ročník Evropského kongresu lesní pedagogiky, který hostí na Vysočině v krásném prostředí Žďárských vrchů v hotelu Orea Devět Skal 16 evropských států a 140 účastníků akreditovaných lesních pedagogů, zahájil už včera hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Je určen lesním pedagogům z celé Evropy – kromě zástupců českých organizací se ho pravidelně účastní i lesní pedagogové z Německa, Rakouska, Švýcarska, Slovenska, Polska, Španělska, Chorvatska, Slovinska a skandinávských zemí a v letošním roce i zástupci ze Skotska. Součástí programu letošního setkání je například Market of Activities, tedy realizace aktivit lesní pedagogiky přímo v lese, nebo Night Forest, což je ukázka večerních programů o lese v lese od několika českých organizací.

Změny v pravidlech ochrany osobních údajů

6. Říjen 2017 - 9:45
Změny v oblasti ochrany osobních dat občanů přináší Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation – GDPR), přijaté Evropským parlamentem a Radou EK v dubnu 2016. Účinné bude od 25. května příštího roku v celé Evropské unii. GDPR se týká firem a institucí, jednotlivců a online služeb, které zpracovávají data uživatelů. Všechny povinnosti z něj plynoucí se týkají také Kraje Vysočina a jeho organizací.

Restaurovaná opona čeká na umístění v budoucí krajské knihovně

6. Říjen 2017 - 9:02
Déle než dvě hodiny trvající transport z Vysokého Mýta do Havlíčkova Brodu absolvovala včera restaurovaná opona německobrodského divadelního spolku z roku 1855. Unikátní avšak dosti rozměrné dílo prošlo v předchozích měsících náročnou ozdravnou kůrou a nyní bude v krajském depozitáři čekat na důstojné umístění v reprezentačních prostorách budoucí krajské knihovny. „Právě pevný a dlouhý rozměr přepravního nosného tubusu nás donutil hodně improvizovat a oponu jsme museli do depozitáře ukládat originálně oknem pomocí vysokozdvižné plošiny. Předcházela tomu pečlivá příprava tak, aby nedošlo k žádné újmě,“ říká ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

7. Dny otevřených ateliérů v Kraji Vysočina

5. Říjen 2017 - 11:58
Sedmý ročník podzimní slavnosti výtvarného umění a uměleckých řemesel v regionu Vysočiny se uskuteční už o nadcházejícím víkendu. Dny otevřených ateliérů se tentokrát uskuteční v sobotu 7. a v neděli 8. října. V ty dny někteří výtvarníci a umělečtí řemeslníci v kraji zpřístupní svá tvůrčí zázemí. Návštěvníci se tak s nimi mohou osobně seznámit v jejich domácím prostředí. V některých ateliérech si lidé mohou použité výtvarné techniky a postupy vyzkoušet.

Nejdříve postaví traktor, pak si udělají řidičáky

5. Říjen 2017 - 11:51
Čtyři odborné střední školy na Vysočině dnes převzaly od tradičního výrobce traktorů společnosti Zetor stavebnice modelu ZETOR PROXIMA ve verzi cabrio. Během několika dní se budoucí opraváři zemědělských strojů naplno zapojí do pokračování projektu Postav si svůj traktor, který Kraj Vysočina zahájil už minulý školní rok. „Zatímco loni jsme Zetory na školách v rámci odborného výcviku repasovali, letos si budou moci studenti postavit nové traktory. Vybrali jsme záměrně model univerzální, který má uplatnění jak v zemědělství, lesnictví, tak i v komunálních službách,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. Čtyři nové traktory pořídí Kraj Vysočina od společnosti ZETOR za 1,8 miliónu korun.

V Domově Ždírec proběhl nácvik likvidace požáru

5. Říjen 2017 - 10:47
Složky Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina otestovaly svoji připravenost a součinnost při taktickém cvičení, zaměřeném na likvidaci požáru v prostorách ždíreckého domova pro seniory a záchranu zdraví a životů zaměstnanců a klientů. Dle scénáře cvičení vznikl požár únikem plynu v kotelně a rozšířil se po celé jedné budově. Bylo nutné evakuovat druhé a třetí nadzemní podlaží objektu, ve kterém jsou obytné pokoje klientů. Jednalo se i o seniory s omezenou pohyblivostí či upoutaných trvale na lůžko. Domov Ždírec je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina, proto cvičný zásah sledoval i náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Franěk, pod jehož gesci domov pro seniory spadá.

Volební manuál. Co volič může, musí a kde mu běží čas

4. Říjen 2017 - 9:32
20. a 21. října 2017 se opět po čtyřech letech otevřou volební místnosti a plnoletá veřejnost bude moci vybírat dvě stovky nových zástupců do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V případě Kraje Vysočina bude možné vybírat z 24 politických stran a hnutí, které na kandidátních listinách uvedly celkem 419 kandidátů, z nich je více než 70 % mužů, zbytek žen. Zajímavé je, že 141 kandidátů je bez politické příslušnosti tedy z nezávislých. A co je třeba si před volbami připomenout?

Stránky