Projekty obce

Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to zdroj Tiskové zprávy Kraje Vysočina
Aktualizace: 4 min 57 sek zpět

Kraj Vysočina rozjel šňůru narozeninových karnevalů

2 hodiny 1 min zpět
První narozeninový karneval Kraje Vysočina, který se uskutečnil v Třešti navštívilo téměř 500 dětí, rodičů a prarodičů. „Takový zájem ze strany veřejnosti všech věkových skupin mě utvrzuje v tom, že aktivity, kde se potkávají všechny generace, mají smysl a podporují tolik přínosný mezigenerační dialog,“ uvedl na adresu nedělního karnevalu náměstek hejtmana Pavel Franěk, který návštěvníky karnevalu osobně pozdravil.

Autogramiáda dvou knih v Muzeu Vysočiny Pelhřimov a knižní novinka v jihlavském muzeu

17. Únor 2020 - 14:26
„Slavnostní představení dvou nových knih o pelhřimovském rodákovi Josefu Dobiášovi se koná v Muzeu Vysočiny Pelhřimov tento čtvrtek 20. února v 17 hodin ve freskovém sále zámku pánů z Říčan,“ zve všechny zájemce Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že na místě budou tyto dvě knihy také k zakoupení.

Nový obchodní zástupce Ruska v ČR navštívil Vysočinu

17. Únor 2020 - 11:25
Především o spolupráci Kraje Vysočina a místních podnikatelů s ruskými regiony a firmami diskutoval na své první oficiální návštěvě našeho kraje Sergej Bezrukov, obchodní rada Ruské federace v České republice, s hejtman Jiřím Běhounkem. Na Vysočině existuje řada firem, které se svými ruskými protějšky již obchodují, nicméně nemalá část ruské produkce se na náš trh dostává i prostřednictvím mezičlánků z okolních zemí Evropské unie. „Naším společným cílem je pomoci podnikatelům z Vysočiny nejen v navazování přímých kontaktů s potencionálními partnery v Ruské federaci, ale i poskytování konzultací o podmínkách působení na ruském trhu,“ říká Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Projekty řešící zelené střechy, termografii a úniková hra budou reprezentovat Vysočinu na celostátní přehlídce ENERSOL

17. Únor 2020 - 11:23
Do letošního krajského kola přehlídky žákovských projektů ENERSOL postoupilo ve třech kategoriích 14 projektů. Sedm nejlepší projektů porota nominovala do celostátního kola, kde jsou tradičně řešitelé z Vysočiny považováni za těžkou konkurenci. Mezi letošními postupujícími jsou autoři solární powerbanky, řešitelé plýtvání hliníkem, inovátoři zelených střech nebo autor originální únikové hry. „Je umění během sedmi minut odprezentovat měsíce práce v laboratořích nebo v terénu. Ve všech čtrnácti případech jsem byla mile překvapena praktičností zvolených témat a profesionálním vystupováním mladých badatelů,“ uvedla Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství.

Vysočina je čtvrtým nejoblíbenějším krajem ČR

16. Únor 2020 - 16:00
Vysočina je pro návštěvníky, turisty a cestující čtvrtým nejoblíbenějším krajem České republiky. Rozhodli tak hlasující v anketě Kraj mého srdce 2019, kde získala dvě druhá místa v kategoriích KAM na zimní dovolenou a KAM na koně a koňské stezky. Ocenění za Kraj Vysočina převzali náměstkyně hejtmana Jana Fischerová a ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák na veletrhu Holiday World v Praze. „Turisté a návštěvníci naši Vysočinu opět podpořili. Díky nim máme dvě druhá místa, a navíc v tak tvrdé konkurenci. Jejich hlasy pro náš kraj potvrzují, že na Vysočinu jezdí hlavně za klidem a pohodou, pryč od ruchu velkých měst, to je skvělé,“ zhodnotila výsledek ankety Jana Fischerová.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek: Komunitní centrum v Pacově bude vzorem pro ostatní samosprávy

14. Únor 2020 - 16:35
„Když se chce, všechno jde. Pacovu mohu ke krásnému Komunitnímu centru jen pogratulovat. Revitalizovat přímo v centru města nevyužitý prostor pro regionální kulturní, vzdělávací a sociální aktivity je skvělý nápad a pokud se podaří na něj získat dotace, je tento počin korunován. Pokud se městu, jeho organizacím i místním neziskovkám podaří centrum prostorově i časově vytěžit, půjde o mimořádný počin místní samosprávy hodný následování,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek u příležitosti slavnostního otevření nového Komunitního centra města Pacov.

Kraj zahájil stavbu obchvatu Salačovy Lhoty. Na první výkop se čekalo 14 let

14. Únor 2020 - 16:17
Obchvat Salačovy Lhoty na silnici II/128 na Pelhřimovsku se dnešním dnem dostává do své další – stavební fáze. „Po dlouhých 14 letech majetkoprávních příprav začnou už v pondělí práce na 2,42 km dlouhém silničním úseku, který odvede z obce těžkou dopravu. S financováním stavby za více než 90 miliónů korun pomůže Kraji Vysočina evropská dotace,“ informoval před zahájením prací hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Trasa obchvatu Salačovy Lhoty je vedena volným terénem, kopíruje vrstevnici, je předpoklad, že práce budou probíhat hladce.

Asociace krajů chce dát více času žadatelům o krajské dotace postiženým orkánem

13. Únor 2020 - 18:04
Na počátku tohoto týdne postihl Českou republiku extrémně silný vítr, který napáchal škody v mnoha městech a obcích. Orkán Sabine zaměstnal hasičské jednotky, poškodil budovy, komunikace i zeleň. 1. místopředseda Rady Asociace krajů pověřený vedením tohoto orgánu a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek proto požádá své kolegy ve vedení regionů, aby usnadnili situaci vytíženým obcím, hasičům, správcům lesů a dalším žadatelům, kteří právě v tomto období připravují většinu žádosti do krajských dotačních programů, a vyzve k posunutí termínů podávání žádostí.

Domov mládeže v Kamenici nad Lipou otevře po generální opravě v novém školním roce

13. Únor 2020 - 9:57
Roční plánovanou generální opravou prochází původní budova domova mládeže Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov, která má být v novém školním roce k dispozici na odloučeném pracovišti v Kamenici nad Lipou. „Škola zde nabídne studentům padesátku lůžek v deseti moderně vybavených buňkách. Stavební práce přijdou Kraj Vysočina na devět miliónů korun, za další zhruba milión korun ze svých fondů škola pořídí kompletně nové vybavení pokojů,“ informoval po návštěvě stavby náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

Na stavbu obchvatu Velkého Beranova se vrací stavební firmy a dopravní omezení

12. Únor 2020 - 13:54
Práce na trase nového obchvatu Velkého Beranova budou po krátké zimní přestávce opět pokračovat. „Přestože se už od ledna pracuje na novém mostě vlevo od silnice II/602 v blízkosti odbočky na Henčov, dopravní veřejnost zahájení prací s jistotou zaregistruje v pondělí 17. února. Od tohoto data začne zhotovitel stavby budovat mostní provizorium na protější straně komunikace a z hlediska bezpečnosti provozu a technologie vlastní montáže provizorního mostu je nutné uzavřít pravou polovinu vozovky a dopravu kyvadlově řídit semafory,“ avizuje připravovaná dopravní omezení Karel Liška z odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Stavba obchvatu Velkého Beranova byla zahájena 1. 3. 2019, zprovoznění obchvatu bude do 31. 10. 2020 a stavba bude kompletně dokončena k 30. 6. 2021.

Na střeše sídla Kraje Vysočina budou mít domov včely

12. Únor 2020 - 12:48
S příchodem jara se na střeše sídla Kraje Vysočina v Jihlavě zabydlí nově tři včelstva, tedy přibližně 200 tisíc včel. O chov v třech úlech se budou starat mladí jihlavští včelaři, jejichž práci můžeme znát z jejich koutku v jihlavské ZOO. Projekt vznikl z iniciativy náměstka hejtmana Kraje Vysočina Martina Kukly, který se včelařství věnuje ve volném čase. „Včely na střeše sídla Kraje Vysočina mají přispět k osvětě a propagaci práce krajských včelařů, projekt má podpořit rozvoj biodiverzity v centru města. Jsme přesvědčeni, že se svým střešním včelařstvím staneme vzorem pro další nejen místní veřejné instituce,“ říká Martin Kukla.

Další jednání kalamitního štábu kvůli kůrovci. Navíc odborníci upozorňují na rostoucí škody na listnáčích způsobené žírem

12. Únor 2020 - 9:17
V minulém týdnu zasedal v sídle Kraje Vysočina poprvé v letošním roce kalamitní štáb ke kůrovcové kalamitě. Jednotlivý účastníci, včetně zástupce Ministerstva zemědělství, informovali své kolegy o aktuální situaci za příslušnou oblast. Opakovaně byly pojmenovány základní problémy, se kterými se sektor lesního hospodářství potýká. Kromě stále aktuálních škod na lesních porostech v důsledku přemnožení kůrovců byla řešena prognóza vývoje škod způsobených dalším škůdcem, a to bekyní velkohlavou. Škody silným žírem na listnáčích byly v loňském roce na Krajském ředitelství Brno Lesů České republiky, s. p., zaznamenány na neuvěřitelných 4 580 ha lesa. V současné době se škody postupně posunují severozápadním směrem, tedy směrem na Vysočinu.

Krajské zastupitelstvo vyhlásilo dotační program Hospodaření v lesích 2020

11. Únor 2020 - 13:37
Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes vyhlásilo několik dotačních titulů v rámci Fondu Vysočiny a je mezi nimi i velice žádaný program Hospodaření v lesích 2020. Pro tento rok je kraj připraven ke zmírnění následků kůrovcové kalamity a na podporu obnovy lesních porostů v regionu rozdělit minimálně 30 milionů korun. „Jedná se o nesoutěžní program, to znamená, že žádosti se nehodnotí a vyřizují se průběžně podle času podání. Důležité je však dodržet podmínky výzvy a nejzazší lhůtu pro podání žádosti,“ upozorňuje krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Hyský. Příjem žádostí do aktuální výzvy začne 16. března v 8 hodin.

Na seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina přibyla dvě jména

11. Únor 2020 - 13:17
Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se rozšířil o další dvě jména. Krajské zastupitelstvo na svém dnešním zasedání rozhodlo, že k držitelům prestižního titulu budou nově patřit také bednář Miroslav Vrtěna a Rudolf Hupka, který jako jediný na Vysočině ovládá techniku vybíjení dřeva kovem. Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina tak čítá k dnešnímu dni už 13 jmen.

Na sociální služby letos kraj rozdělí více než miliardu korun

11. Únor 2020 - 11:58
Krajští zastupitelé na Vysočině dnes odsouhlasili přijetí státní účelové dotace na zajištění sociálních služeb v Kraji Vysočina v roce 2020. „K částce vyšší než 932,6 miliónů korun přidá kraj ze svého rozpočtu ještě dalších 60 miliónů korun pro jím nezřizované poskytovatele a 76 miliónů korun pro vlastní organizace. V loňském roce stály sociální služby v Kraji Vysočina celkem 1 040 miliónů korun a nabízelo je 123 poskytovatelů provozujících 283 sociálních služeb, které byly zařazené v krajské síti sociálních služeb,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Vysočina má za sebou krajské kolo ekonomické olympiády. Seznam finalistů budeme znát na začátku března

11. Únor 2020 - 10:47
V závěru minulého týdne se v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě konalo krajské kolo Ekonomické olympiády. Letošního, v pořadí už IV. ročníku se ve školních kolech zúčastnilo rekordních 395 škol a více než 18 000 studentů. Do krajských kol se následně probojovalo v celé České republice celkem 1 100 studentů, což je přibližně 6 % všech zúčastněných. Na Vysočině se do krajského kola probojovalo 71 studentů z 923 zúčastněných.

Krajské nemocnice na Vysočině hospodařily loni téměř vyrovnaně

10. Únor 2020 - 14:05
Hospodaření pěti krajských nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina bylo loni podle prvních předběžných údajů téměř vyrovnané. Podle Vladimíra Novotného, náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví v součtu vykazují ztrátu necelý jeden milion korun. „Za touto bilancí, jejíž výsledky budou ale definitivní až v polovině roku, jsou doplatky od zdravotních pojišťoven a stomilionový příspěvek, který mezi své nemocnice rozdělil kraj, aby pomohl nemocnicím s rostoucími provozními náklady,“ popisuje Vladimír Novotný.

Krajské komunitní a poradenské centrum v Jihlavě se klientům otevře začátkem příštího roku

10. Únor 2020 - 8:00
Na jihlavské třídě Legionářů stavebně připravuje Kraj Vysočina odpovídající zázemí pro krajské organizace Pedagogicko-psychologická poradna a Speciální pedagogické centrum Vysočina, Alzheimer poradna spadající pod Domov Ždírec nebo Intervenční centrum a pracoviště podpory náhradní rodinné péče, které v regionu zajišťuje Psychocentrum – manželská a rodinná poradna Kraje Vysočina. „Vedle specializovaných a upravených prostor pro odborné činnosti se v objektu počítá s provozem přednáškových a výukových místností nebo menším výstavním prostorem zaměřeným na environmentální výchovu. V objektu zůstanou zachovány vybrané stavební prvky přiznávající rukopis původních architektů první republiky např. kamenné schodiště s retro zábradlím, vysoké stropy,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

EY Podnikatelem roku 2019 Kraje Vysočina je Tomáš Vránek ze společnosti ICE Industrial Services a.s.

7. Únor 2020 - 13:25
Společnost EY za podpory hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 Kraje Vysočina. Stal se jím Tomáš Vránek, zakladatel a předseda představenstva společnosti ICE Industrial Services a.s., která je jednou z nejrychleji rostoucích technologických společností v oblasti automatizace v Česku. Firma se zabývá vývojem, výrobou a programováním vysoce moderních automatizovaných výrobních strojů a linek na klíč.

Hlasujte pro Sportovce Vysočiny za rok 2019

7. Únor 2020 - 10:59
V tomto týdnu odstartovalo hlasování v krajské anketě Sportovec Kraje Vysočina 2019. Po odborné části ankety přichází teď na řadu široká veřejnost, která svými hlasy rozhodne, kdo se mezi nominovanými stane nejúspěšnějším sportovcem loňského roku v kategorii jednotlivců a sportovních kolektivů. „V průběhu ledna zasílaly sportovní svazy a kluby jednotlivé nominace, nyní už hlasuje veřejnost. Kromě hlasu pro svého favorita je také možné doplnit vlastní tip, a to mezi jednotlivci i kolektivy. Podpořit úspěšné vysočinské sportovce můžete až do 6. března,“ popisuje způsob hlasování krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Stránky