Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

Poznejte zelené srdce Česka

Projekt sociálního bydlení

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to zdroj Tiskové zprávy Kraje Vysočina
Aktualizace: 2 hodiny 32 min zpět

Třebíčská průmyslovka má sedm nových učeben. Za rok jich bude ještě třikrát víc

13. Prosinec 2017 - 14:47
Bez týdne půl roku trvala rekonstrukce pavilonu A třebíčské Střední průmyslové školy. Za provozu, pouze s uvolněnými prostory pro stavbu, ale také o sobotách a nedělích a především v době prázdnin se změnila dispozice dvou pater, ve kterých vzniklo sedm nových učeben pro 116 žáků s výukou slaboproudu, silnoproudu, programování a obrábění na CNC strojích, učebna 2D a 3D modelování a učebna pro venkovní rozvody. „Na stavbu za více než 38 miliónů korun se podařilo Kraji Vysočina získat 90% dotaci z evropských fondů, další investice si vyžádá pořízení nového vybavení a strojů,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo rozpočet na rok 2018

12. Prosinec 2017 - 11:45
Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes schválilo podobu krajského rozpočtu na rok 2018. Vedení kraje plánuje vyšší investice do silnic, nemocnic vč. záchranky i do nové krajské knihovny. Podle informací náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Josefa Pavlíka nepočítá Kraj Vysočina s čerpáním dlouhodobého úvěru. Naopak je posílena o 110 miliónů korun položka Nespecifikovaná rezerva, která je mimo jiné určena i na stabilizaci personální situace ve zdravotnictví, sociálních službách a na podporu mimořádných sportovních akcí konaných v roce 2018, u kterých není jasné, zda budou podpořeny z prostředků ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Vysočina se připojí k zákonodárné iniciativě

12. Prosinec 2017 - 10:47
Rozhodovací praxe správních soudů, zejména pak Nejvyššího správního soudu zavedla pojem tzv. „systémové podjatosti“. Jedná se o situace, kdy je za podjatého považován každý úředník, který rozhoduje ve správním řízení, kde je účastníkem řízení jeho zaměstnavatel (obec, kraj). Takovýto právní názor je ve faktické kolizi se smíšeným modelem veřejné správy. Řešení této problematiky je možné dvěma způsoby. Prvním je odklon od smíšeného modelu veřejné správy. Druhým je pak změna legislativy.

Výběr střední školy nabízí mimořádně i třebíčský Alternátor

12. Prosinec 2017 - 10:24
Až do konce ledna příštího roku představuje desítka krajských středních škol své studijní obory v třebíčském Alternátoru. V posledním patře stálých expozic se návštěvníci mohou seznámit s aktivitami krajských škol, které cílí především na budoucí prváky na Třebíčsku. „Kývli jsme na nabídku Alternátoru a využili prostor jeho expozice z důvodu ideální návštěvnické struktury. Už v minulém roce jsme si vyzkoušeli, že propojení našich aktivit má smysl. Prezentaci škol v Alternátoru zhlédl nad očekávání velký počet dětí i z nižších ročníků základních škol, což je ideální,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Zastupitelstva Kraje Vysočina č. 7/2017 ze dne 12.12.2017

12. Prosinec 2017 - 10:15
Video přenos ze zastupitelstva Kraje Vysočina č. 7/2017 ze dne 12.12.2017 je možné sledovat: zde

Nominujte Počin roku 2017 v anketách Zlatá jeřabina a Skutek roku

12. Prosinec 2017 - 9:32
V lednu vyhlásí Kraj Vysočina 14. ročník ankety Zlatá jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku a 9. ročník ankety Skutek roku. Společným cílem anket je nalézt nejlepší počiny a projekty vedoucí k rozvoji regionu v oblasti kultury, památkové péče, životního prostředí, volného času dětí a mládeže, poradenství, vzdělávání a osvěty a sociálně-zdravotní oblasti.

Zimní fotosoutěž hledá nejkrásnější snímky s tématem Vysočina v pohybu

11. Prosinec 2017 - 15:15
Fotografové pozor! Vysočina Tourism vyhlašuje zimní fotosoutěž, tentokrát na téma Vysočina v pohybu. Počínaje dnešním dnem mohou všichni příznivci focení – amatéři i profesionálové posílat své výtvory do soutěže a vyhrát ubytování v Barokní věži na Zámku Žďár nad Sázavou nebo jednodenní výlety do Šiklova mlýna nebo centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem.

Zpěvnost dětí na Vysočině podpoří Zpěvník z Horácka a Podhorácka

11. Prosinec 2017 - 14:43
Zpěvník z Horácka a Podhorácka, vydaný v samém závěru letošního roku, je mimořádným edičním počinem a současně dalším výstupem odborné spolupráce Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč a brněnského pracoviště Etnologického ústavu Akademie věd České republiky. „Zpěvník obsahuje 100 lidových písní z území celého Kraje Vysočina. Kniha je učena primárně pro učitele hudební výchovy na základních školách, pedagogům v mateřských školách a hudebním oborům základních uměleckých škol“, doplňuje Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Moderní hasičská technika a vybavení pomáhá na Zakarpatské Ukrajině

11. Prosinec 2017 - 14:12
Další tři nová plovoucí čerpadla od Kraje Vysočina a deset zásahových obleků přímo od generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslava Ryby jsou od začátku prosince k dispozici hasičům ze Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Dary kolegům zakarpatským hasičům přivezli zástupci Krajského hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v čele s generálním ředitelem hasičů Drahoslavem Rybou a radním Kraje Vysočina Martinem Hyským. Cílem pracovní cesty bylo i předání části hraček ze sbírky, za jejíž organizaci patří velké poděkování paní Heleně Vrzalové, zastupitelce Kraje Vysočina, a všem občanům města Brtnice. Radost z nich měly děti v mateřských školkách v obci Sasivka (Svaljavský okres) a Vrchní Vorota (Volovecký okres).

Cena Dobroch 2017 má dva vítěze

9. Prosinec 2017 - 15:26
Slavnostní udílení cen dobrovolníkům roku 2017, které každoročně pořádá Oblastní charita Jihlava, má letos netradičně dva vítěze. Dobrochem roku 2017 se totiž stala Petra Humlerová a její pes Scotty. Paní Humlerová si sama aktivně a zcela nezištně uhradila drahý kurz canisterapie pro sebe a svého psího miláčka. Spolu docházejí na Paliativní stanici, na oddělení Geriatrické a následné péče, na ARO, a je-li potřeba i na neurologické oddělení. „Pomoci druhým není nikdy dost a proto se i Kraj Vysočina bude v příštím roce intenzivně věnovat podpoře dobrovolnictví. Rádi bychom veřejnosti dobrovolnictví představili a vysvětlili, že nejde o ošetřovatelské úkony, ale o popovídání, doprovod na procházku, čtení, rukodělné činnosti či jiné volnočasové aktivity pro osamělé seniory nebo nemocné,“ přiblížil plány pro příští rok náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Franěk.

Začíná krajské kolo soutěže Zlatý erb 2018

8. Prosinec 2017 - 10:53
Kraj Vysočina ve spolupráci se spolkem Český zavináč vyhlašuje krajské kolo 20. ročníku soutěže Zlatý erb (http://zlatyerb.cz). Cílem soutěže je podpořit modernizaci místních samospráv prostřednictvím rozvoje informačních služeb. Do soutěže se je možné přihlásit od 8. prosince 2017, uzávěrka příjmu přihlášek je stanovena na 31. ledna 2018.

Malíř Jakub Tomáš na zkušené ve Francii

8. Prosinec 2017 - 8:40
Vzájemná spolupráce Kraje Vysočina a francouzského regionu Grand Est v oblasti kultury a umění umožnila absolvovat dvouměsíční tvůrčí stáž malíři Jakubu Tomášovi z Jihlavy. V ateliérech rezidence v Camac tvořil vedle umělců z Brazílie, Mexika, Kanady, Německa, Španělska, Jižní Korey nebo Austrálie. „Inspirace respektive inspirační pobyty umělců probíhají oboustranně. Vysočina má už za sebou několik pracovních pobytů francouzských výtvarníků. Loni v prosinci a letos v červenci přijeli dva francouzští výtvarníci na kratší tvůrčí pobyt na zámku ve Žďářu nad Sázavou,“ připomíná Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Hrad Kámen bude mít opět pivovar. Nebude konkurencí pro regionální značky

8. Prosinec 2017 - 8:33
V areálu Hradu Kámen chce Kraj Vysočina do dvou let zrekonstruovat objekt bývalého pivovaru. „Dnes je zachováno jen torzo původně architektonicky velice zajímavé a cenné stavby z konce 18. století. Její přirozená předsunutá lokace v blízkosti vstupní brány si přímo říká, aby byla upravena pro účely návštěvnického centra, které Hradu citelně chybí,“ říká náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová s tím, že Kraj Vysočina je připraven investovat do stavby přibližně 15 miliónů korun.

My třídíme nejlépe hlásí Tři Studně, Bobrová, Velká Bíteš a Velké Meziříčí

8. Prosinec 2017 - 7:52
V Panském dvoře v Telči včera odpoledne převzali zástupci vítězných obcí ocenění a finanční dary za umístění v soutěži obcí s názvem My třídíme nejlépe, realizovanou z projektů spolupráce kraje s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, společnostmi ASEKOL, a ELEKTROWIN, s provozovateli kolektivních systémů zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení.

Barevné Vánoce rozvoněly sídlo kraje

7. Prosinec 2017 - 14:02
Sídlo Kraje Vysočina v Jihlavě zaplnila vůně jehličí, vanilky a svátečního punče, které každoročně provázejí velkou předvánoční prodejní akci nazvanou Barevné Vánoce. Více než 200 prodejců dnes nabízelo zelené vánoční dekorace, adventní věnce, háčkované a pletené ozdoby, výrobky ze dřeva, keramiku a řadu dalších ručně vyráběných drobností, které letos ozdobí mnohé domácnosti na Vysočině. „Těší nás, že Barevné Vánoce každoročně přilákají kolem tří tisíc návštěvníků. Z bohaté nabídky našich organizací si vybere opravdu každý, školáci i dospělí,“ uvedla Ivana Šteklová, vedoucí odboru sekretariátu hejtmana.

Znáte současné trendy udržitelného rozvoje? Zástupce Informačního centra OSN přednášel v Jihlavě

7. Prosinec 2017 - 13:54
Minulý týden se v sídle Kraje Vysočina uskutečnilo každoroční setkání zástupců Zdravých měst a koordinátorů místní Agendy 21 z celého regionu, jehož cílem byla výměna zkušeností a příkladů dobré praxe. Pozvání na setkání přijali i odborníci z oblasti MA21, kteří se problematikou zabývají na národní úrovni.

RUMOBIL zafungoval. Dotovanými víkendovými spoji už jelo 30 tisíc cestujících

7. Prosinec 2017 - 8:24
Už od března letošního roku mohou cestující na Vysočině využívat 15 párů nových autobusových spojů, které jezdí především o víkendech na stávajících linkách mezi Jihlavou a Třebíčí, Jihlavou a Havlíčkovým Brodem a Velkým Meziříčím a Chlumkem, a v turistické sezoně také v atraktivní oblasti mezi Světlou nad Sázavou a Lipnicí nad Sázavou. „Autobusy na nových spojích najely už více než 80 tisíc kilometrů a využilo je více než třicet tisíc cestujících,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal a připomíná, že jejich nasazení umožnily evropské dotace získané v rámci projektu RUMOBIL.

Jediný školní statek v kraji čekají během dvou let obrovské investice

7. Prosinec 2017 - 7:56
Další modernizace a přestavby za zhruba 80 miliónů korun čekají v následujících dvou letech jediný školní statek v Humpolci, který zajišťuje na Vysočině odbornou výuku pro zemědělské obory. „Dojde na přestavbu učební haly ze 70. let minulého století, výstavbu nové haly pro uskladnění nejmodernějších strojů a výstavbu zázemí pro drobnochov a výkrm prasat,“ vyjmenovává náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a financí Josef Pavlík. Náklady na většinu plánovaných inovací by měly pokrýt kromě Kraje Vysočina také prostředky z IROP a Programu rozvoje venkova.

Kraj zaplatí víkendové spoje na železnici Moravské Budějovice – Jemnice. První vyjede na Velikonoce

6. Prosinec 2017 - 9:00
Příští rok se vrátí vybrané železniční spoje na trať Moravské Budějovice – Jemnice. Kraj Vysočina je opět objedná na víkendy a na svátky, a to od velikonočních svátků do 2. listopadu. „V krajském rozpočtu je za tímto účelem vyčleněno 683 tisíc korun. Provoz těchto vlaků bude zaveden nejpozději s červnovou změnou jízdního řádu,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš. Rada kraje uložila krajskému odboru dopravy uzavřít smlouvu o zajištění provozu na této trati s dopravcem Railway Capital, Praha.

Most v Okrouhlici je od prosince v provozu

6. Prosinec 2017 - 7:41
V závěru listopadu byly dokončeny stavební práce na vybudování nového mostu přes železniční trať v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku. Důvodem kompletní demolice původního mostu z 60. let minulého století a výstavby mostu nového byl jeho nevyhovující technický stav. Na investici s celkovým rozpočtem 58 milionů korun Kraj Vysočina požádal o finanční podporu z Integrovaného regionálního operačního programu.

Stránky