Projekty obce

Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Nové Město na Moravě - aktuality

Subscribe to zdroj Nové Město na Moravě - aktuality
Aktualizace: 1 min 5 sek zpět

Kůrovec nám žere lesy

16. Leden 2020 - 14:48

O rozvoji kůrovcové kalamity jsme hovořili se správcem novoměstských lesů Zdeňkem Krejčím.

 

Když se podíváme na lesy kolem Jihlavy, Velkého Meziříčí, tam všude už je kalamita jasně patrná. Hrozí lesní holiny i u nás?

Je odpozorované, že oblast mrtvého lesa, tedy ta, kterou kůrovec napadl a zahubil, se šíří rychlostí asi 15 km za rok. Tato oblast už dosáhla hranic CHKO ze severu i z jihu. Je tedy pravděpodobné, že příští rok je s našimi lesy v podstatě konec.

Je situace opravdu tak vážná? Může tuto prognózu něco zvrátit?

Je to odhad, samozřejmě to tak dopadnout nemusí, záleží na mnoha faktorech. Vzhledem k současnému vývoji je to ale pravděpodobné. Kdyby byl výjimečně vlhký a chladný rok, snad by se postup kalamity zastavil.

Co se se stromem vlastně stane, pokud ho kůrovec napadne?

Buďto strom odolá a brouk se nedostane pod kůru, nebo neodolá a zahyne. Druhá varianta je častější, napadený strom většinou nepřežije. A napadená část lesa usychá ještě tu samou sezonu.

Jak se dá proti kůrovci bojovat? Co děláte v novoměstských lesích vy?

Bojujeme, jak se dá. Pracujeme s velkým množstvím neznámých a těžko se nám předvídá, co se bude dít. Každopádně kalamita nemá tendenci ustupovat. Základem je proto kácet. Během jara a léta jsme káceli napadené stromy, aby z nich kůrovec nemohl vylétnout na další. Když je sezona teplá a suchá, tak se může kůrovec totiž vyrojit třeba třikrát nebo čtyřikrát. Letos napadl naše lesy v květnu a nejvíce v červenci a srpnu.

Byl letošní rok něčím výjimečný? Srážek bylo přeci poměrně dost?

Bohužel byl letošek horší, než jsem očekával. Navíc se pravděpodobně děje to, že do našich lesů přilétají velké roje kůrovce z okolí. Několikrát jsem pozoroval, že během dvou tří dnů kůrovec napadl půl hektaru. To se dříve nedělo. Loni napadl kůrovec v jednom ohnisku třeba deset stromů najednou, letos to bylo i 200.

Má tedy vůbec boj s kůrovcem smysl? Nebylo by tedy jednodušší nechat les kůrovcem sežrat a napnout úsilí jiným směrem? Třeba na obnovu?

Spousta lidí už si to myslí. Možná je to pravda. Já se ale snažím bojovat do poslední chvíle a nevzdávám to. Velí mi tak stavovská lesnická čest. Znám ale lesníky na Třebíčsku, kteří měli třeba tisíc hektarů lesa a příští rok nebudou mít nic. Situace je opravdu těžká. Někdo by řekl, že už to není možné vyhrát.

Co se bude dít s vykáceným lesem?

Vypracoval jsem několik modelů obnovy, které hodlám aplikovat na městské lesy. Zvolil jsem různé druhy setí a sázení a různé druhy vhodných a odolnějších dřevin. Opět vycházím vstříc podmínkám lesa, který je určen zejména pro rekreační účely. Například v okolí singletracků bude proto více oplocenek menších rozměrů, aby mezi nimi bylo možné procházet a projíždět. Ty budou základem nového lesa, který tu vyroste. Les totiž zůstává lesem, i když bude vykácený, a je třeba se o něj starat, až opět poroste.

Město proinvestuje v roce 2020 téměř 130 milionů

16. Leden 2020 - 14:42

Podobně jako tomu bylo v uplynulých letech i rozpočet na rok 2020 je výrazně investiční. Město dokončuje řadu projektů, z nichž některé patří k největším historii. Tím hlavním je samozřejmě stavba Sportovní haly, která vzniká na místě bývalého střediska. Nezanedbatelná je ale také kanalizace v Petrovicích či přístavba speciálních učeben nad tělocvičnou I. ZŠ, nebo nová parkovací místa na Tyršově ulici.

Celkové výdaje, včetně těch provozních činí 342 milionů. Příjmy rozpočtáři odhadli na

275 milionů. I proto si město muselo vzít úvěr. „Část schodku, 10 milionů, budeme krýt

revolvingovým úvěrem. Ten funguje v podstatě jako kontokorent. Můžeme jej vyčerpat až do výše 40 milionů, splácet úvěr můžeme libovolně. Zatím ale není v plánu čerpat cokoliv navíc. Je to rezerva, kdybychom například přišli o dotaci kvůli zdržení stavby I. ZŠ, vypadly nějaké jiné příjmy nebo přišly nečekané výdaje“ říká šéf finančního odboru Tomáš Vlček. Většinu schodku, tedy asi 56 milionů město dokryje penězi, které ušetřilo v minulých letech a které byly uloženy v investičním fondu. V tomto fondu město schraňovalo peníze na stavbu Městských lázní, ZUŠ a Sportovní haly. Všechny tyto projekty budou dokončeny a fond tak bude vyčerpán. „Investice jsme museli samozřejmě několikrát projít a při přípravě rozpočtu hodně škrtat, abychom vše odpovědně zvládli. Je to opravdu velká částka. Investice třídíme podle priorit a podle toho je také vyřazujeme. Nejvyšší prioritu mají akce, které přechází z roku na rok, nebo které jsou opravdu nutné, jako opravy sítí, vody a ulic.“ Poodhaluje přípravu rozpočtu Vlček.

Celková výše investic je 127 milionů. Z toho největší část, 46 milionů, spolkne dokončení Sportovní haly. V I. ZŠ chybí prostavět ještě nejméně 15 milionů korun. Počítá se ještě také s vybavením nových prostor ve výši 10 milionů. Kanalizace v Petrovicích bude město stát 12 milionů a parkovací místa na Tyršově ulici pod „věžáky“ vyjdou na 13,5 milionů korun.

Zastupitelstvo na svém 8. zasedání schválilo projed akcií společnosti Satt, která městu přinese přes 30 milionů v příštích sedmi letech. Tyto peníze budou opět uloženy do investičního fondu města tak, aby z nich mohly být hrazeny nové projekty.

Knihy roku 2019

16. Leden 2020 - 11:13

Do popředí zájmu vás čtenářů se stále více dostávají knihy od českých autorů. Důkazem toho není jen nejžádanější kniha roku 2019 „Okamžiky štěstí od Patrika Hartla, ale také knihy dalších českých autorek Táni Kubátové a Aleny Mornštajnové  či slovenských spisovatelek – Táni Keleové-Vasilkové a Kataríny Gillerové. Nezahálí ani literatura světová . V minulém roce se nejčastěji půjčovala kniha „Na západní frontě klid“ od E.M. Remarqua a divadelní hra od N.V. Gogola – „Revizor“. Zásluhu na tom mají především studenti středních škol.

To byl jen stručný přehled titulů knih, o které jste projevili největší zájem. I v roce letošním chystáme obohatit fond naší knihovny o zajímavé produkty, které nám nabídne náš knižní trh. Budeme rádi, když i Vy, čtenáři naší knihovny přispějete zajímavými knižními tipy, které byste si u nás rádi  vypůjčili. Těšíme se na vaše zajímavé inspirace .

Začíná desátý ročník farmářských trhů

16. Leden 2020 - 8:48

Desátý ročník farmářských trhů je tady! Začíná tuto sobotu 18. ledna v parku na Vratislavově náměstí, kde si můžete od 8 do 11 hodin nakoupit z rukou farmářů kvalitní čerstvé potraviny.

Na první letošní zimní trh je přihlášeno osmnáct prodejců. Chvátalovi z Poděšína přivezou brambory Dalli, Jana Plocrová nabídne teplá ovocná vína a ovocný mošt, Monika Zelníčková sirupy a džemy v bio kvalitě. U stánku Včelařství Babákov si budete moci pochutnat na teplé medovině a nakoupit med a medové produkty. Nebudou chybět masné výrobky z Fryšavy a Třebíče, vejce a drůbež ze Zlatkova, masné a mléčné výrobky z Netína, krůtí maso Zelenka, mléčné výrobky ZD Březiny, Utopenci z Hastrmanky, slovenské sýry a uzeniny Mipotex a rakytníkové výrobky. Pečivo nabídne rodinná pekárna Kejval, sladké dobroty Markéta Mrázová a nepřijdete ani o oblíbené Janečkovy a Prosetínské trubičky.

 

Tančírna

16. Leden 2020 - 8:00

Ve čtvrtek 23. ledna proběhne v kulturním domě další Tančírna. Tentokrát se můžete těšit na SWINGOVÉ TANCE. Začátek je v 19 hodin, vstupné 70 Kč/osoba. Čeká na vás příjemná atmosféra, výborní lektoři…

Čistá Vysočina

15. Leden 2020 - 16:47

Kraj Vysočina v letošním roce opět vyhlásil kampaň Čistá Vysočina. Přihlášení sbírajících bude probíhat od 1.1.2020 do 29.2.2020 prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách Kraje Vysočina – http://extranet.kr-vysocina.cz/formulare/cista-vysocina/

Kontaktní místo pro distribuci balíčků v rámci ORP Nové Město na Moravě:

Mikroregion Novoměstsko, Vratislavovo nám.12, budova Polikliniky

Irena Hubáčková, Miloš Brabec

tel.:  601 570 528, 722 965 177

Balíčky pro jednotlivé skupiny (pytle, vesty pro dospělé, vesty pro děti a přehled přihlášených) bude možné vyzvednout na Mikroregionu Novoměstsko od 27.3.2020 v těchto časech:

Po: 8:00 – 17:00

Út – Čt: 8:00 – 15:00

Pá: 8:00 – 12:00

Samotný sběr bude probíhat od 6.4. do 19. 4. 2020.

Leták 2020

Zahájení dalšího semestru Virtuální univerzity třetího věku

15. Leden 2020 - 14:25

V úterý 4. února v 9. oo hod. zahajujeme ve společenské místnosti Novoměstských sociálních služeb na ul. Žďárská 68 další semestr Virtuální univerzity třetího věku.

 

Navštěvovat bude možno  přednášky:

Rituály evropských královských rodů ve dnech:  4. a 18.2., 3., 17. a 31.3.  a  14.4.2020

Včelařský rok ve dnech: 11. a 25.2., 10. a 24. 3., 7. a  21.4.2020

Přednášky v délce 1,5 hod. budou probíhat vždy v úterý od 9. oo hod. ve společenské místnosti NSS, Žďárská ul. 68.  Úhrada za účast v každém z uvedených kurzů činí 320,- Kč, za 20,- Kč si mohou účastníci nechat vytisknout text příslušné přednášky. Prvních dvou přednášek je možno se zúčastnit nezávazně na zkoušku, potom  teprve uzavíráme závazné přihlášky.

Úspěšní absolventi obdrží po každém kurzu Pamětní listy.

Po absolvování šesti kurzů vzniká nárok na promoci na České zemědělské univerzitě v Praze spojené s předáním Osvědčení o absolvování.

 

Podrobnější informace poskytne:

Ing. Zdeněk Liška, akreditovaný tutor VU3V,

mobil:  602  706  523

e-mail:    liska.zdenek@centrum.cz

Nejoblíbenější časopisy v roce 2019

15. Leden 2020 - 11:39

Vážení čtenáři naší knihovny,

zamysleli jste se někdy nad tím, které časopisy jsou nejpůjčovanější? Jestli ten Vámi vybraný titul je obecně oblíbený, či jste výjimeční ve svých zálibách? Rozhodli jsme se Vaše potencionální otázky alespoň částečně zodpovědět a podělit se s Vámi o názvy nejvíce půjčovaných časopisů za rok 2019. Vytvořili jsme tedy pro Vás žebříček TOP 10, který si můžete prohlédnout ve vizuální podobě v našem článku.

Přední příčky našeho žebříku jsou již stálicemi v nabídce čítárny. Třetí místo obsadila Tina, která byla poražena jen o chlup časopisem Květy. Zlatou příčku nám v loňském roce obsadil týdeník plný zpravodajských a společenských témat – Téma. Mezi 10 nejoblíbenějších titulů se propracovaly i 2 časopisy určené především dětem. Jedná se o tradiční titul Čtyřlístek, který v loňském roce oslavil 50 let od svého vzniku. Naše 4 zvířecí hrdiny pak již druhý rok stíhá Bart Simpson se svými příběhy.

Jsme zvědaví, jak se vaše preference promění / či nepromění v tomto roce.

 

Místo výkonu vzdělávání a školských služeb Drobného

15. Leden 2020 - 8:14

MÍSTO VÝKONU VZDĚLÁVÁNÍ A ŠKOLSKÝCH SLUŽEB DROBNÉHO

Od září do prosince prožily děti krásné chvíle mezi kamarády, získaly nové zkušenosti, spoustu zajímavého se naučily a poznaly.

 

Zážitky v září

Zetor show

19. 9. na novoměstském náměstí děti netrpělivě očekávaly příjezd traktorů rozmanitých barev, velikostí i stáří. Dočkaly se. Traktory troubily, děti nadšeně mávaly. Byl to určitě nevšední zážitek.

Lidové hračky

Na výstavě lidových hraček v Horáckém muzeu jsme dětem přiblížili, s čím si hráli naši předkové – dědečci a babičky, jak se hračky dříve vyráběly a z jakých materiálů. Děti pohyblivé hračky se zájmem vyzkoušely. Na závěr se děti staly malými žáčky ve staré školní třídě.

 

Zážitky v říjnu

Fotbalové dopoledne

1.10. jsme se s dětmi vypravili na fotbalový stadion, kde se konala sportovní akce pro školičky pořádaná klubem SFK Vrchovina. Děti byly vybavené sportovním oblečením a odhodláním užít si dopoledne plné pohybu. Kromě sportovních zážitků si každý odnesl blýskavou medaili a zdravou dobrůtku. Za pěkně připravenou akci pro malé potencionální fotbalisty a fotbalistky děkujeme.

Hudební pořad ve školce

3. 10. si děti užily spoustu muziky v hudebním pořadu „Zpívánky“. Písničky byly doprovázené obrázky Josefa Lady.

Cesta za míčkem Flíčkem

15. 10. jsme se společně s dětmi a jejich rodiči setkali na kopečku u domečku dědečka a babičky. Děti na vlastní oči uviděly, kde se míček Flíček vlastně vzal a co se s ním stalo dál. Nešťastné babičce a dědečkovi pomohly ztraceného Flíčka najít. Stejně jako oni v pohádce prošly i děti zastaveními na zakleté křižovatce, ztracené vartě, u smutného poustevníka, čaroděje Habakuka, hafana Rafana i ptáka Ohniváka. Nakonec děti s babičkou a dědečkem našly hnízdo draka Mraka a jeho dráčat, které postupně společnými silami odfoukli pryč, a tak zachránili míčka Flíčka. Bylo to veselé odpoledne plné dobrodružství v čase krásného babího léta.

Pirátská show

18. 10. přijel do školky pirát s pirátkou a doprovázeli je dva krásní velicí papouškové, kteří předvedli, co všechno se dokážou naučit. Na památku na netradiční zážitek si každá třída odnesla jedno barevné pírko.

Výchovně-vzdělávací programy v knihovně

„Jak Kamil neumí létat“ – 22. 10. navštívily děti ze třídy Křemílci a 23. 10. děti ze třídy Motýlci.

„Veselá zahrádka“ – 17. 10. navštívily děti ze třídy Krtečci a 24. 10. děti ze třídy Berušky.

 

Během měsíce října proběhly na třídách individuální schůzky s rodiči nejmladších dětí.

 

Zážitky v listopadu

Divadlo ve školce

5. 10. shlédly děti pohádku „Káťa a Škubánek“.

Horácká Galerie

12. 11. děti ze třídy Motýlci prožily výchovně-vzdělávací program s názvem „Moje návštěva galerie“, kde si prohlédly sochy a obrazy, dozvěděly se, jak se v galerii chovat, zahrály si různé tematicky laděné hry a vyrobily si vlastní malou papírovou galerii.

Vůně medu

V týdnu od 11.11. do 15. 11. navštívily děti voňavou výstavu v Horáckém muzeu. Dozvěděly se zajímavé informace o významu včeliček prostřednictvím poutavého pohádkového příběhu, pozorovaly pohyb včel v proskleném úle, obdivovaly výrobky z včelího vosku a krásně zdobené perníčky. Nechyběla ani oblíbená ochutnávka zdravého medu. Děkujeme všem včelařům za jejich úctyhodnou práci.

Výchovně-vzdělávací programy v knihovně

„Pejsek a kočička“ – 8. 11. navštívily děti ze třídy Krtečci

„Povídání o pejskovi a kočičce“ – 15. 11. navštívily děti ze třídy Včelky

„Veselá zahrádka“ – 26. 11. navštívily děti ze třídy Vodníčci

Během měsíce listopadu proběhly na třídách individuální schůzky s rodiči budoucích předškoláků.

 

Zážitky v prosinci

Mikuláš ve školce

5. 12. děti netrpělivě očekávaly v tento čas tradiční návštěvu – bělovousého svatého Mikuláše se svými pomocníky, nebeskými anděly a pekelnými čerty. Dočkaly se, někdo s úsměvem, někdo s malými obavami. Mikuláš nahlédl do knihy hříchů, nezapomněl ani na pár vstřícných slov k dětem, nastal i čas na nadílku. Děti poděkovaly a s vzácnou návštěvou se rozloučily písničkou. S úsměvy na tvářích si prohlížely své balíčky.

Čas adventu

Během adventu probíhaly ve třídách vánoční setkání s dětmi a jejich rodinami, na která jsme se všichni velmi těšili. Někdo tvořil vánoční dekorace, někdo zpíval a tančil, někdo hrál různé pohádkové příběhy. Vánoční atmosféru navodily i světla svíček, cinkání zvonečků, chuť a vůně cukroví a vánočního čaje.

Vánoční návštěva ve školce

11. 12. nás do školy přišli svým vánočně laděným vystoupením potěšit žáci sousedící Základní školy na ulici Malá. Děkujeme za krásný zážitek.

Výchovně-vzdělávací programy v knihovně

„Když k nám přijde paní zima“ – 9. 12. navštívily děti ze třídy Broučci, 11.12. děti ze třídy Vodníčci a 12. 12. děti ze třídy Krtečci

 

 

Potvrzení o zaplaceném školném za rok 2019

15. Leden 2020 - 8:01

Potvrzení o zaplaceném školném za rok 2019

Potvrzení o zaplaceném školném za rok 2019 bude rodičům vystaveno a předáno od 10.2.2020 po zpracování účetních uzávěrek.

Události prosinec 2019

15. Leden 2020 - 6:35

Dne 8.12.2019 v dopoledních bylo strážníkům oznámeno, že v OD Penny Market byla přistižena žena při krádeži zboží. Strážníci na místě věc zadokumentovali a po provedení všech nezbytných úkonů vyřešili uložením pokuty.

Dne 15.12.2019 byl na služebně MP předán nález mobilního telefonu. Vzhledem k tomu, že telefon nebyl zablokovaný, podařilo se dle seznamu zjistit majitele a telefon v pořádku předat.

Dne 15.12.2019 bylo strážníkům oznámeno, že na ul. Masarykova se nachází větší skupinka osob, které se vzájemně napadají. Po příjezdu na místo se zde již nacházela hlídka PČR, která si věc převzala k dalšímu opatření. K žádný výtržnostem již nedocházelo a situaci na místě se podařilo uklidnit.

Dne 20.12.2019 bylo oznámeno, že na Kazimírově rybníku je k ledu přimrzlá husa. Strážníci na místě led rozbili a husa se přemístila na jiné místo. O celé záležitosti byl vyrozuměn i majitel.

Dne 21.12.2019 v podvečerních hodinách bylo oznámeno obsluhou BČS, že zde leží podnapilá osoba. Strážníci na místě zjistili, že se jedná o muže, který není schopen chůze ani žádné komunikace. Provedenou orientační dechovou zkouškou bylo muži naměřeno 2.68 promile alkoholu v dechu. Následně byl převezen do PZS Jihlava k vystřízlivění.

V nočních hodinách dne 28.12.2019 řešili strážníci rušení nočního klidu na HU UNO. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že z jednoho bytu je slyšet hlasitá hudba a konverzace. Přítomné osoby byly upozorněny na rušení nočního klidu, hudbu ihned vypnuly a návštěva odešla pryč.

Dne 31.12.2019 bylo oznámeno na služebnu MP, že u OD Lidl je v trávě pootevřená šachta a hrozí zde nebezpečí zranění. Strážníci na místě šachtu uzavřeli a vyrozuměli odpovědné osoby.

Než půjdeme do školy

14. Leden 2020 - 13:35

Děti s očekáváním nových zážitků a kamarádů, rodiče možná s mírnou obavou, zda se dětem bude ve škole líbit, na co všechno mají připravit děti pro zápis a posléze i pro vstup do první třídy. A protože víme, že nástup dětí do školy je obdobím plným otázek a očekávání, připravily si paní učitelky prvního stupně ještě před zápisem akce, které by měly přinést do tohoto období více informací pro rodiče a zároveň podpořit děti v jejich přípravě na zápis.

Další společné setkání, při kterém bychom rádi předali rodičům podrobnější informace k organizaci školního roku, ve kterém se jejich děti už stanou skutečnými školáky, se uskuteční po zápise do prvních tříd. Setkání vždy proběhnou v budově přístavby na Tyršově ulici č. 321. Termíny a názvy všech akcí naleznete na internetových stránkách naší školy a plakáty s pozvánkou vždy včas najdete také ve Vaší mateřské škole.

Už teď se na Vás, milí budoucí prvňáčci, moc těší Vaše paní učitelky

 Mgr. Dita Machová a Mgr. Marie Budíková

 

SPOLEČNÁ SETKÁNÍ

Dny otevřených dveří

Ve dnech 3. až 5. února 2020 zveme veřejnost k návštěvě přístavby naší školy na Tyršově ulici 321 v rámci Dnů otevřených dveří. Zájemci si mohou prohlédnout prostory a vybavení jednotlivých tříd. V tyto dny je možno zhlédnout výuku v 1.- 3. ročníku:

 • 1. ročník – středa 5. 2. 2020 v době od 7.30 do 11.00 hodin
 • 2. ročník – pondělí 3. 2. 2020 v době od 7.30 do 11.00 hodin
 • 3. ročník – úterý 4. 2. 2020 v době od 7.30 do 11.00 hodin

Aby nedocházelo k narušování výuky v uvedených ročnících, prosíme návštěvníky o dodržení začátků vyučovacích hodin, jejichž časové vymezení je následující:

 • 1. hodina: 07.30-08.15 hodin
 • 2. hodina: 08.20-09.05 hodin
 • 3. hodina: 09.20-10.05 hodin
 • 4. hodina: 10.15-11.00 hodin

 

Posezení u kávy a čaje

Dne 13. února 2020 od 15.30 hodin zveme rodiče a budoucí prvňáčky na tradiční Posezení u kávy a čaje, které se uskuteční na přístavbě školy na Tyršově ulici 321. Bude možné se podívat na ukázku práce s letošními prvňáčky a seznámit se s učitelkami budoucích prvních tříd.

 

Zápis nanečisto

Proběhne na přístavbě školy 5. března 2020 od 15.30 hodin. Děti si hravou a zábavnou formou mohou vyzkoušet, jak jsou připraveny plnit zápisové úkoly v prostředí školy.

 

Zápis do 1. třídy

Proběhne na přístavbě školy 2. dubna 2020 od 15.30 hodin.

 

Informační schůzka pro rodiče

Proběhne na přístavbě školy 11. června 2020 od 15.30 hodin.

 

Případné další informace naleznete na webových stránkách školy.

 

 

Město má novou ulici Bradyových

14. Leden 2020 - 11:28

Město rozšířilo seznam novoměstských ulic o novou ulici Bradyových. Ulice je pojmenovaná po známé novoměstské rodině obchodníků Bradyových. Vzhledem ke své příslušnosti k židovské komunitě byla celá rodina až na syna Jiřího (George) vyhlazena v koncentračních táborech během 2. světové války. Touto cestou se alespoň symbolicky do Nového Města rodina Bradyových vrátila.

Na slavnostní otevření ulice přijali pozvání náměstek Kraje Vysočina Vladimír Novotný, zástupce kanadského velvyslanectví Michael Vlček i příbuzní rodiny Bradyových Daniel Herman s maminkou Norou a řada dalších vzácných hostů.

Město tímto počinem vstoupilo do kulturního roku Roku osvobození, kdy si připomeneme u příležitosti 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem hrůzy války i holokaust.

(Autorem přiložených fotografií je Pavel Kvíčala, s jehož laskavým svolením je publikujeme.)

Kino – Rodiče na tahu

14. Leden 2020 - 8:57

21. 1. 2020, 19:00. Kulturní dům – velký sál.

Komedie, USA, 2019, 97 min
Režie: Fred Wolf
Scénář: Fred Wolf, Peter Gaulke
Kamera: Timothy A. Burton
Hudba: Andrew Feltenstein
Hrají: Alec Baldwin, Salma Hayek a další.

Frank a Nancy v podání důstojného Aleca Baldwina a svůdné Salmy Hayek jsou manželský pár příjemně střední třídy, s domem, prostorným naleštěným autem a s dcerou, kterou právě zanechali v prvním ročníku na univerzitní koleji. Do jejich výbavy spokojeného života patří i to, že si občas přihnou, ale ruku na srdce – kdo ne. Pak se ovšem nečekaně a ze dne na den ocitnou úplně na mizině. Jasně se shodnou na dvou věcech: milovanou dceru musí na drahé škole udržet stůj co stůj a nikdo se nic nesmí dozvědět. Jen je potřeba vymyslet, jak na to. Otevřou si tedy láhev a noc strávená pitím jim přinese do života spoustu otřesných nápadů. Například plán tajně pronajmout sousedův prázdný dům, na který mají dohlížet. Plán rychle přinese slušnou hotovost, ale jinak je samozřejmě zcela šílený a nemůže dobře dopadnout. Obzvlášť pokud dům pronajmete oficiálně registrovanému sexuálnímu predátorovi pod dozorem. Rodiče na tahu pak začnou vytloukat klín klínem, vršit jeden špatný nápad za druhým, až se jim všechny katastrofy vymknou kontrole.

Vstupné: 60 Kč na místě

Kniha do vlaku

13. Leden 2020 - 16:14

Vážení čtenáři a cestující vlakem,

upozorňujeme vás na malou změnu a to přemístění knihovničky „Kniha do vlaku“ do čekárny vlakového nádraží. facebook.com/knihadovlaku

 

Program 20. schůze Rady města Nového Města na Moravě konané dne 20.01.2020

13. Leden 2020 - 14:47

Navrhovaný program schůze rady města:

 1. Zahájení a schválení programu

 2. Rozpočtové opatření na rok 2020 – RM

 3. Rozpočtové opatření na rok 2019 – RM

 4. Žádost o dotaci na podporu MA 21 a Zdraví 2020 v Novém Městě na Moravě

 5. VZ příspěvkové organizace CZ „Rekonstrukce šaten Centra Zdislavy“

 6. Informace o průběhu investičních akcí města 2020

 7. Návrh stanovení „Pravidel hodnocení ředitelů příspěvkových organizací města NMNM na rok 2020“

 8. Betlém – návrh dalšího rozšíření mobiliáře v roce 2020

 9. NSS – návrh na přidělení bytu v DPS, žádost o úpravu bytu v DPS; CZ – výše úhrad za poskytování sociální služby

 10. Návrh celoměstských kulturních a společenských akcí a farmářských trhů a jarmarků v NMNM na rok 2020

 11. Dispozice s majetkem – nákup p.č. 3101/2, 3103/7 v k.ú. NMNM (u SKI)

 12. Dispozice s majetkem – věcné břemeno – p.č. 81/1 v k. ú.Petrovice u NMNM (E.on)

 13. Dispozice s majetkem – bezúpl.převod p.č.1222, 1221/3, 1221/4, 3408/9, 3412/5 v k.ú.NMNM na Moravě do majetku města (ÚZSVM) – Brněnská, Maršovská

 14. Dispozice s majetkem – odprodej části p.č. 3201/21 v k. ú.NMNM (Vlachovická cihelna)

 15. Dispozice s majetkem – pacht p.č. 101 v k.ú. Studnice u Rokytna (rybník)

 16. Dispozice s majetkem – věcné břemeno přes poz. p. č. 3542/1, 2315/1 v k. ú. NMNM (Soškova) – Cetin a.s.

 17. Dispozice s majetkem – smlouva o podmínkách napojení, spolupráci a součinnosti při realizaci STL plynovodu a přípojek v lokalitě křižovatky ul. Masarykova, Soškova, Křičkova a o smlouvě budoucí nájemní

 18. Dispozice s majetkem – odprodej p.č. 287/2 (5 m2) v k.ú. Slavkovice (pod garáži)

 19. Dispozice s majetkem – záměr odprodeje / pronájmu části p.č. 3467 v k.ú. NMNM

 20. Dispozice s majetkem – záměr odprodeje p.č. 109 v k.ú. Jiříkovice u NMNM

 21. Kontrola plnění úkolů RM

 22. Diskuze

Michal Šmarda

starosta města

Škádlení Goliáše – film

13. Leden 2020 - 11:32

20. 1. 2020, 19:00. Kulturní dům – konferenční sál č.1.

Egypťan Básim Júsif patří k těm, jimž události arabského jara zásadně
zasáhly do života. Radikálně změnil povolání: z chirurga se
stal moderátorem vlastní satirické talkshow, čímž si splnil svůj sen.
Časosběrný dokument zachycuje Básimovu cestu od prvních pokusů
vysílaných na YouTube až po úspěšnou a plně profesionální
show, jejíž jednotlivé epizody v arabském světě sledovalo průměrně
až 30 milionů televizních diváků. Po stupňovaných hrozbách,
a to i z politických řad, však pořad končí a egyptský showman
odchází do exilu.
Příběh Júsifova nebojácného pořadu odráží politické turbulence
v Egyptě po pádu prezidenta Mubáraka a prozatím marné usilování
tamní společnosti o skutečnou svobodu.

Vstup volný.

Upozornění pro příjemce dotací z dotačních programů a výzev města za rok 2019

13. Leden 2020 - 10:56

Upozorňujeme příjemce dotací z dotačních programů a výzev města za rok 2019, že se blíží termín pro vyúčtování těchto dotací.
Součástí vyúčtování je předání Závěrečné zprávy včetně kopií účetních dokladů, výpisů z účtu, výdajových dokladů, fotodokumentace ,… na podatelnu radnice města Nové Město na Moravě do 31.1.2020.
Prosím nezapomeňte ve zprávě uvést, zda-li Vámi pořádaná a městem podpořená akce byla uvedena v kalendáři akcí města a dále doložit informaci o tom, že akce či činnost byla podpořena městem Nové Město na Moravě.
Formulář Závěrečné zprávy uvádím v příloze.
Bližší informace získáte na odboru ŠKSV MěÚ Nové Město na Moravě, č. tel. 566 598 421.

18. 1. – SAUNOVÉ RITUÁLY

13. Leden 2020 - 8:02

V sobotu 18. 1. nás opět čekají noční lázně, proto si nenechte ujít saunové rituály.

Saunové rituály:

 •  21:00 parní sauna – peeling z mořské soli a sedmero bylin
 •  22:00 finská sauna – vůně amaretta, skořice a kokosu

Těšíme se na Vaši návštěvu.

18. 1. – NOČNÍ LÁZNĚ – otevřeno do půlnoci

13. Leden 2020 - 8:00

Bude otevřeno do 24:00 hod.

Přijďte si užít romantickou atmosféru noční sauny nebo plavání.

Po telefonické objednávce minimálně den dopředu lze v tuto prodlouženou provozní dobu využít i Zážitkovou koupel.

Saunové rituály:

 •  21:00 parní sauna – peeling z mořské soli a sedmero bylin
 •  22:00 finská sauna – vůně amaretta, skořice a kokosu

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Stránky