Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

Poznejte zelené srdce Česka

Projekt sociálního bydlení

Nové Město na Moravě - aktuality

Subscribe to zdroj Nové Město na Moravě - aktuality
Aktualizace: 38 min 45 sek zpět

Nenecháme Vás v tom samotné!

22. Srpen 2019 - 10:12

 Poslední prázdninovou sobotu můžete uzavřít účastí na benefičním Běhu pro hospic.

Výtěžek ze startovného poputuje ve prospěch Domácího hospice Vysočina, který prostředky využije na rozšíření svých služeb o dětskou paliativní péči.

Účastníkům běhu dají Městské lázně slevu 10% a ze vstupného dáme 10% Hospicu Vysočina.

Akce se odehraje v Novém Městě na Moravě u přírodního koupaliště a v jeho okolí.

 

Městské lázně pro Hospic Vysočina

21. Srpen 2019 - 15:19
https://lazne.nmnm.cz/wp-content/uploads/sites/21/2019/08/2019-08-19_lazne-pro-hospic.mp4

Přijďte během září do Městských lázní nebo v sobotu 31.8.2019 na koupaliště v NMNM na běh pro Hospic ve 14:00.

Zůčastněním běhu přispějete na Hospic Vysočina a od nás dostanete slevu 10% na vstupné.

Chystá se nový festival komorní hudby: Pódium NMNM

21. Srpen 2019 - 8:49

O tom, že Nové Město je nejenom centrem sportu, ale i kultury není pochyb. V roce 2017 bylo díky velkému úsilí několika nadšenců z veřejné sbírky zakoupeno nové koncertní křídlo do Horácké Galerie. Již během této aktivity jsme věděli, že zakoupením tohoto krásného nástroje to nekončí, ale začíná. Kromě očekávaného využití – vystupování žáků ZUŠ, doprovody při vernisážích, koncerty a hudební vystoupení například při Nova Civitas jsme chtěli naplnit prostor Galerie něčím zcela novým, něčím, co tu ještě nebylo. Podkroví Galerie totiž poskytuje neopakovatelný „genius loci“, který by ve spojení se špičkovým hudebním přednesem mohl přinést nečekaně intenzivní zážitek. V loňském roce jsme nad touto možností opakovaně diskutovali, radili se a promýšleli, jak bychom to chtěli udělat, jaké umělce pozvat, jaká by byla forma i vize celého projektu. Hledali jsme také podporu jak u vedení Horácké Galerie, tak i u vedení Nového Města. U obou institucí jsme byli přijati s velkým nadšením a podporou. To nám dodalo odvahu a nyní již víme co chceme. Letos na podzim začne žít svůj život nový festival komorní hudby, pojmenovaný PÓDIUM NMNM. Chtěli bychom v každé sezoně představit ve čtyřech či pěti koncertech špičkové umělce evropského i světového formátu. Dramaturgem festivalu je prof. Luděk Šabaka, pedagog plzeňské konzervatoře. S jeho přispěním jsme získali kontakty na skvělé interprety, kteří přivezou VELKOU HUDBU do malého města. Koncerty budou rozděleny do podzimní (v této sezoně koncerty dva) a jarní (opět dva koncerty na jaře 2020) části. Bližší informace o účinkujících, termínech konání jednotlivých koncertů atd. naleznete na našem webu www.podiumnmnm.cz a také na facebookových stránkách.
Vstupenky na festival jsou již v prodeji, zakoupit je můžete prostřednictvím služby smsticket přímo na webových stránkách festivalu nebo v Informačním centru na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě.

Místa a doba pro svatební obřady

20. Srpen 2019 - 8:33

Rada města Nového Města na Moravě schválila pro uzavírání manželství před Městským úřadem Nové Město na Moravě více míst. Informativní soupis k místům a době stanovené pro sňatečné obřady s platností od 01.10.2019 je uveden v přiloženém souboru.

Za účelem předběžného zjištění termínu nebo z hlediska rozsahu předkládaných dokumentů a termínu sepsání podkladů doporučujeme kontaktovat v dostatečném předstihu úsek matrik: Ing. Jana Bartošová – tel. 566 598 379, Věra Žáková – tel. 566 598 380, e-maily: jana.bartosova@meu.nmnm.cz, vera.zakova@meu.nmnm.cz

Přehled oddávajících pro II. pololetí r. 2019

starosta: Michal Šmarda – září

místostarosta: Stanislav Marek – srpen, prosinec

členka zastupitelstva: Ing. Ilona Komínková – říjen

členka zastupitelstva: Mgr. Hana Knapčoková – listopad

člen zastupitelstva: Ing. Tomáš Krejčí – červenec

Dle požadavků snoubenců je možné si individuálně domluvit oddávajícího i v jiném měsíci, než je uveden v přehledu. Bližší informace Vám poskytnou pracovnice matriky.

Z provozních důvodů na úseku matrik nebudou zajišťovány svatby v období těchto státních svátků: 05.07. až 07.07., 28.10.2019.

Den památek – od lavičky Karla Němce po zájezd na filmová místa

19. Srpen 2019 - 16:31

Nové Město se o víkendu 7. – 8. září 2019 tradičně připojí k celoevropskému projektu Dnů evropského dědictví. Letošní ročník nese název památky a zábava. V Novém Městě jsme proto propojili památky s Rokem Karla Němce a filmovým uměním, které si letos připomíná celá Vysočina.

V sobotu jsou připraveny dvě komentované prohlídky. Dopolední bude zaměřena na Mistra Karla Němce jako osobnost a s kurátorkou muzea Alicí Hradilovou nahlédnete nejenom do katolického kostela a detailně si prohlédnete sgrafito České nebe. Odpolední prohlídka s galerijní edukátorkou Evou Kulkovu vás provede po sgrafitech na první pohled viditelných i těch méně známých.

Vrcholem dne se stane ve 14 hodin křest lavičky Karla Němce před Horáckým muzeem. Pokřtí ji starosta města a autor lavičky Martin Jelínek. Lavičku ze dvou návrhů vybrali v anketě sami občané. Jde o prořezávaný dub s tmavším lazurním nátěrem, který kontrastuje se světlou fasádou muzea. Jedná se o obdobný princip, který ve své sgrafitové tvorbě používal Karel Němec. Dvoumetrová lavička bude stát před muzeem a uživatelé jistě ocení pohled na celé náměstí.

K tématu filmu se přeneseme hned v sobotní podvečer, kdy do našeho města zavítá představitel filmového malého Bobše i Mirka Dušína pan Jiří Lukeš. V 17 hodin s ním v podkroví Horácké galerie povede besedu spisovatelka Věra Rudolfová.

Na druhý den je v plánu tradiční autobusový zájezd Za památkami a památnými místy okolí aneb Filmové Novoměstsko. Jeho program tentokrát připravila Eva Kulková.  Až do naplnění autobusu je možné se přihlásit v Horáckém muzeu nebo infocentru nebo na telefonních číslech 566598762 a 566598750. Předpokládané jsou zastávky na Medlově, kde se točilo Otvírání studánek a šlo o oblíbené místo rekreace mnoha umělců. Ve Sněžném si vzpomeneme na slavnou éru Hotelu Rýdl a podíváme se i k rychtě, kterou známe z filmu Všichni dobří rodáci. Poslední zastávkou budou výhledy od Samotína, který byly použity v oblíbené pohádce Obušku, z pytle ven!

Zájezd je zdarma, v sobotu jsou zdarma také vstupy na výstavy a expozice novoměstského muzea a galerie.

Eva Kulková

 

Zářijové setkání s občany

19. Srpen 2019 - 12:36

Starosta Michal Šmarda, místostarosta Stanislav Marek , Ing. Radek Fila, vedoucí odboru SMM a Marcela Popelková by se rádi setkali s místními ve vybraných městských lokalitách a společně s nimi prodiskutovali současný stav dětských hřišť a sportovišť. Chtějí si vyslechnout názory rodičů, kteří na hřiště chodí se svými dětmi a zakomponovat je do plánů města na údržbu a obnovu hřišť.

Setkání se budou konat v těchto dnech:

Ve středu dne 11.09.2019
v 16:00 – hřiště ulice Karníkova nad garážemi,
v 17:00 – hřiště ul. Mírová proti ENPECE
v 18:00 – hřiště ul. Tyršova pod přístavbou 1.ZŠ

Ve středu dne 18.09.2019
v 16:00 – hřiště ul. Budovatelů u Městských lázní
v 17:00 – hřiště ul. Hornická pod č.p. 972
v 18:00 – hřiště ul. Žďárská za DPS

Ve středu dne 25.09.2019
v 16:00 – hřiště ul. Dukelská pod Klečkovským rybníkem
v 17:00 – hřiště ul. Mendlova vedle č.p. 1538
v 18:00 – ul. Žďárská pod č.p. 721

Některé práce přitom už začaly. V druhé polovině měsíce září bude na hřištích na ulici Budovatelů a u křižovatky ulic Malá, Drobného vyměněno dřevěné  oplocení. Nové bude z barevných  plotovek s půlkulatou hlavou z recyklátu. Z původního oplocení zůstanou zachovány pouze kovové sloupky a branky.
Na realizaci této akce získalo město na základě Žádosti o poskytnutí dotace z Fondu Vysočiny „Odpady a ekologická výchova 2019“ veřejnou finanční podporu. Část nákladů bude město hradit ze schváleného rozpočtu.

Navštivte Městské lázně! :)

19. Srpen 2019 - 9:35

Na letní terase jsme pro Vás připravili lehátka, slunečníky a v bufetu plno osvěžení: míchané nápoje, džusy, ovocná piva, ledovou kávu.

Můžete také využít náš saunový svět (finská sauna, zážitková sauna, parní sauna, Kneippův chodník) ), fitness, zážitkové koupele, solárium, masáže a tejpování.

Otevřeno máme každý den od 9:00 do 20:30.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Noční saunování a koupání 31.8.2019

17. Srpen 2019 - 8:00

Bude otevřeno do 24:00 hod.

Přijďte si užít romantickou atmosféru noční sauny nebo plavání.

Po telefonické objednávce minimálně den dopředu lze v tuto prodlouženou provozní dobu využít i Zážitkovou koupel.

Další termíny nočního koupání a saunování jsou: 5.10.2019, 9.11.2019, 14.12.2019 (budou opět i saunové rituály).

Akce v Horáckém muzeu v září 2019

16. Srpen 2019 - 11:53

Prázdniny se nám pomalu blíží ke konci a tak pro vás máme přehled akcí na měsíc září:

7. -8. 9. 2019 Dny památek – volné vstupy do Horáckého muzea od 10:00 do 16:00 hod. (neplatí pro strašidelné podzemí a mlýnek)

Sobota 7. 9. 2019:

10:00 Komentovaná prohlídka Horáckého muzea – expozice Karla Němce a sgrafit na kostele svaté Kunhuty a sgrafita České nebe (provází Alice Hradilová)

14:00 Slavnostní křest Lavičky Karla Němce před Horáckým muzeem, procházka po sgrafitech Karla Němce (provází Eva Kulková)

Stále se můžete vydat hledat poklad po stopách novoměstských sgrafit. Průvodka k vyzvednutí v informačním centru.

Neděle 8. 9. 2019:

13:00 odjezd na autobusový zájezd

Jako každý rok, i letos se vydáme po stopách minulosti v okolí Nového Města na Moravě. Letos se v rámci akce Kraje Vysočina s názvem Vysočina filmová podíváme na místa spojená s českou kinematografií.

Navštívíme Medlov, Kuklík, Sněžné, Krátkou – Samotín.

Odjezd z autobusového nádraží v Novém Městě na Moravě ve 13:00 hod. Přihlášky přijímá Horácké muzeum na tel. 566 598 762 /566 598 750/ do naplnění autobusu.

Odborný výklad: Mgr. Alice Hradilová, Bohumil Lukeš, Mgr. Věra Rudolfová, Radek Laudin a Mgr. Vít Křesadlo. Prohlídky výstav a expozic, vstupy do objektů a zájezd je zdarma!

14. 9. 2019: 8:00 – 12:00 farmářský trh, doprovodný program výtvarno

22. 9. 2019: komentovaná prohlídka města, sraz před 14. hod. v informačním centru

28. 9. 2019: Svatováclavské slavnosti, farmářský a řemeslný trh

 

 

Zahájení dalšího semestru Virtuální univerzity třetího věku

16. Srpen 2019 - 7:48

V úterý 1. října v 9. oo hod. zahajujeme ve společenské místnosti Novoměstských sociálních služeb na ul. Žďárská 68 další semestr Virtuální univerzity třetího věku.

 

Navštěvovat bude možno  přednášky:

Život a dílo Leonarda da Vinci ve dnech: 1., 15. a 29.10., 12. a 26.11. a 10.12.2019

Cestování – co jste možná nevěděli ve dnech: 8. a 22.10.,  5. a 19.11., 3. a 17.12.2019

Přednášky v délce 1,5 hod. budou probíhat vždy v úterý od 9. oo hod. ve společenské místnosti NSS, Žďárská ul. 68.  Úhrada za účast v každém z uvedených kurzů činí 300,- Kč, za 20,- Kč si mohou učastníci nechat vytisknout text příslušné přednášky. Prvních dvou přednášek je možno se zúčastnit bezplatně (na zkoušku) a pak  teprve uzavíráme závazné přihlášky.

Úspěšní absolventi obdrží po každém kurzu Pamětní listy.

Po absolvování šesti kurzů vzniká nárok na promoci na České zemědělské univerzitě v Praze spojené s předáním Osvědčení o absolvování.

 

Podrobnější informace poskytne:

Ing. Zdeněk Liška, akreditovaný tutor VU3V, mobil:  602  706  523     nebo   702  152  946,    e-mail:    liska.zdenek@centrum.cz .

Pouťové atrakce

15. Srpen 2019 - 8:01

K pouti neodmyslitelně patří pouťové atrakce. I tento rok je máme pro Vás nachystané. Pouze na jiném místě. Až se nabažíte loutkového divadla, nákupů a půjdeme se podívat na výstavu chovatelů, zastavte se na ulici Nádražní vedle dopravního terminálu, bude na Vás čekat další pouťová zábava.

Program:
9:00–16:00 hod.
JARMARK 
u hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie

10:30 hod. 
MŠE SVATÁ
u hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie

11:00 a 14:00 hod 
JENÍČEK A MAŘENKA
perníkové divadlo z Českých Milov, u hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie

16.00 – 19:00 hod
Press Band
dechovka, na terase K clubu (kulturní dům)

pátek – neděle 16.– 18. srpna
POUŤOVÉ ATRAKCE 
kolotoče, houpačky,  střelnice – tradiční pouťová zábava pro děti, mládež i dospělé -POZOR ZMĚNA MÍSTA – ulici Nádražní

sobota – neděle 17.-18. srpna, so 8-17/ ne 8-15 hod
HORÁCKÁ VÝSTAVA DROBNÉHO ZVÍŘECTVA
prodejní výstava na výstavišti Českého svazu chovatelů, v areálu za nádražím ČD (Nezvalova ulice)

 

Bohemian Rhapsody

15. Srpen 2019 - 7:16

Sobota 17. srpna 21.30 na nádvoří Horácké galerie

Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockové skupiny Queen, jejich hudby a především Freddieho Mercuryho, který svou tvorbou i životem vzdoroval všem myslitelným stereotypům, díky čemuž se stal jedním z nejvýraznějších umělců na světě. Snímek mapuje raketový vzestup nekonvenční skupiny prostřednictvím jejich revolučního zvuku a ikonických písní, jako jsou „We Will Rock You“, „We Are the Champions“ nebo právě „Bohemian Rhapsody“. Jejich příběh začíná bleskovým startem, pokračuje neřízenou životní spirálou a vrcholí nezapomenutelným, strhujícím vystoupením na koncertu Live Aid v roce 1985. Na jeho pódiu Queen v čele se rtuťovitým Freddiem předvedli jednu z největších show v historii rocku. Jejich hudba byla a stále je ohromnou inspirací pro celý svět.

Vstupné dobrovolné, výtěžek bude věnován na Konto Bariéry.

Další projekce v rámci festivalu:

Horácká galerie (nádvoří):
Úterý 13. srpna 22.00: Zlatý podraz
Středa 14. srpna 21.30: Teroristka
Čtvrtek 15. srpna 21.30: Trabantem tam a zase zpátky
Pátek 16. srpna 21.30: Čertí brko

Kulturní dům (velký sál):
Středa 14. srpna 19:00 – studentské filmy – blok I
Čtvrtek 15. srpna 19:00 – studentské filmy – blok II
Pátek 16. srpna 19:00 – studentské filmy – blok III

Seminář KOTLÍKOVÉ DOTACE

14. Srpen 2019 - 12:18

Dne 25.9.2019, 16:00 hodin se v Novém Městě na Moravě uskuteční seminář pro zájemce o KOTLÍKOVÉ DOTACE.

Seminář, který je pořádán Krajem Vysočina, se uskuteční v Gobelínovém sále Kulturního domu Nového Města na Moravě, Tyršova 1001.

Na podporu výměny starých kotlů v Kraji Vysočina byla pro 3. kolo kotlíkových dotací poskytnuta částka téměř 240 milionů korun. Za tuto částku by měl kraj podpořit výměnu až 2 378 kotlů. Pravidla, která stanoví podmínky pro čerpání dotace na výměnu starého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním za nový ekologický zdroj tepla, budou zveřejněna 3. září 2019 a v tento den budou rovněž zveřejněny nové formuláře žádosti o dotaci a další podklady pro podání žádosti. Samotný příjem žádostí pak bude spuštěn 23. října 2019.

Další informace naleznete v příloze.

Všichni zájemci jste srdečně zváni.

Pomoc a podpora osobám v nepříznivé sociální situaci 2020

14. Srpen 2019 - 8:15

Město Nové Město na Moravě vyhlašuje na rok 2020 dotační program – Pomoc a podpora osobám v nepříznivé sociální situaci 2020. Bližší podmínky tohoto dotačního programu naleznete v přílohách.
Žádosti bude přijímat podatelna radnice města od 1.10. do 31.10.2019.

Bližší informace podá odbor ŠKSV MěÚ Nové Město na Moravě na tel. čísle 566 598 421.