Projekty obce

Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to Tiskové zprávy Kraje Vysočina feed
Updated: 1 hour 14 min ago

Krajské výcvikové centrum záchranné služby v Jihlavě je Stavbou Vysočiny 2019. Cenu hejtmana získala novostavba Základní školy v Okrouhlici

25. September 2020 - 12:49
Do přehlídky stavebních realizací, kterou po osmnácté pořádal Spolek Stavba Vysočiny ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Krajem Vysočina a nad kterou hejtman Jiří Běhounek převzal záštitu, se přihlásilo jednadvacet novostaveb a rekonstrukcí. S ohledem na aktuální epidemiologickou situace letos pořadatelé rozhodli vyhlásit výsledky bez společenského setkání a ocenění předat individuálně v místě realizace nebo v sídle přihlašovatele soutěžní stavby.

Soutěžte o ceny s projektem Kraje pro bezpečný internet!

25. September 2020 - 8:59
I letos se žáci a studenti základních a středních škol mohou zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet a vyhrát hodnotné ceny! Pro žáky a studenty jsou připraveny aktualizované e-learningové lekce a krátké videospoty, kde se dozví nejdůležitější informace z oblasti bezpečného chování na internetu. Lekce jsou zaměřené na sociální sítě, kyberšikanu, kybergrooming nebo používání mobilních telefonů. V dnešní době, kdy se opět výuka pozvolna přesouvá do online světa, je důležité problematiku bezpečného chování na internetu nepodceňovat a věnovat ji pozornost.

Kraj Vysočina plánuje generální rekonstrukci areálu Vyšší odborné školy a Střední školy veterinární, zemědělské a zdravotnické Třebíč

25. September 2020 - 8:49
Z plánovaného zájmu Kraje Vysočina na realizaci zateplení souboru budov krajské VOŠ a Střední školy, zemědělské a zdravotnické v Třebíči se během několika měsíců vyloupla potřeba generální rekonstrukce areálu, který školním účelům slouží od roku 1963. Už na začátku příštího roku chce mít kraj jako vlastník objektu hotovou projektovou dokumentaci minimálně na zateplení objektů. „Nejpozději začátkem března příštího roku musíme podat žádost do Operačního programu Životní prostředí a pokusit se získat dotaci na zateplení objektů. Z dosavadních zkušeností odhadujeme, že hodnocení řídícího orgánu můžeme očekávat v září a do té doby budeme mít hotovou zbylou část projektové dokumentace na rekonstrukci celého areálu školy. K případně získaným dotacím bude třeba přidat i podíl kraje, který zajistí dofinancování zbylé části projektu,“ uvedl Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.

Hejtman opět aktivoval krizový štáb Kraje Vysočina

24. September 2020 - 14:08
Systém testování na výskyt COVID je nyní nejen na Vysočině zahlcen požadavky na testování stovek školáků, kteří byli označeni jako vytrasované kontakty. Tuto skutečnost dnes řešil hejtman Kraje Vysočina prostřednictvím videokonference s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Současné platné algoritmy testování počítají s povinností testování na covid všech osob po skončení karantény.

Program přeshraniční spolupráce Rakousko–Česká republika pokračuje

24. September 2020 - 10:47
Program mezi Rakouskem a Českou republikou Interreg V-A byl spuštěn v roce 2015. Od té doby bylo schváleno 63 projektů. Obvyklá délka realizace projektů je 3-4 roky a tak většina z nich ještě stále běží. „Prvních 16 projektů už bylo zdárně ukončeno a tak si můžeme přiblížit některé z těch, na kterých se intenzivně podílely organizace z Vysočiny. Jedná se o různorodá témata a zajímavé inovativní výstupy, které napomáhají prohlubovat spolupráci osob a institucí z obou stran hranice, a mám radost z toho, že partneři z Kraje Vysočina jsou v tomto programu velice aktivní a úspěšní,“ řekl Pavel Pacal, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.

Rodilí mluvčí vyučují na středních školách němčinu a francouzštinu

24. September 2020 - 10:24
Tři lektorky a lektoři německého jazyka z Rakouska a Německa a lektorka francouzštiny budou dojíždět na krajské střední školy napříč Vysočinou, aby rozšířili možnosti výuky cizích jazyků a s žáky rozvíjeli jejich konverzační dovednosti. Jejich výuku organizuje a zaštiťuje Kraj Vysočina ve spolupráci se svou příspěvkovou organizací Vysočina Education a za podpory přeshraničních projektů.

Evropský týden udržitelného rozvoje – ETUR

24. September 2020 - 9:21
ETUR je celoevropská iniciativa jejímž cílem je zviditelňovat projekty a aktivity propagující udržitelný rozvoj a jeho principy. Každoročně připadá na přelom května a června. V letošním roce se z důvodu COVID-19 koná mimořádně od 20. do 26. září 2020. Česká republika se ke kampani připojila už pošesté. Během Evropského týdne udržitelného rozvoje se opět pořádají dny otevřených dveří, výstavy, prezentace udržitelných podniků, vzdělávací projekty a další aktivity po celém území Česka, potažmo Evropy.

Kraj Vysočina byl nominován na výroční cenu Mosty 2019

24. September 2020 - 8:37
V polovině září proběhl ve Velkém sále Kongresového centra Zlín 17. ročník slavnostního udílení výročních cen Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky Mosty 2019. Kraj Vysočina byl nominován na udělení této ceny v I. kategorii – instituce veřejné správy za podporu osob s poruchou autistického spektra a rodin, které pečují o děti s touto poruchou.

Velký úspěch jihlavského muzea v podobě Zlatého mamuta

23. September 2020 - 13:28
V minulém roce proběhla Muzeu Vysočiny Jihlava interaktivní výstava s názvem Svět středověkých her, ke které byl na počátku tohoto roku vydán stejnojmenný katalog. Výstava slavila úspěch, stala se putovní (naposledy k vidění v Západočeském muzeu v Plzni) a byla také přihlášena do soutěže o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut.

KRAJSKÉ VOLBY: Důležité informace pro voliče

23. September 2020 - 9:27
Letošní krajské volby se do historie zapíší několika unikáty. Vedle běžného hlasování ve volebních místnostech bude mimo jiné umožněno i tzv. drive-in hlasování voličům s nařízenou karanténou z důvodu onemocnění covid-19. Podle ředitele Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeňka Kadlece jsou v okresních městech ve spolupráci s tamními městskými úřady vytipovány lokality, kde bude umožněno ve středu 30. září 2020 od 7 do 15 hodin hlasovat přímo z vozidla. Přesné lokace budou v zákonném termínu nejpozději 10 dní před termínem voleb zveřejněny na www.kr-vysocina.cz. Vše je připraveno i na umožnění hlasování v pobytových zařízeních, která by případně musela být uzavřena. Sem krajský úřad vyšle speciální komisi, hlasovat bude možné 1. případně i 2. října 2020. Pravidla všech variant upravuje Zákon č. 350/2020 Sb.

Protialkoholní záchytná stanice Jihlava má dočasně zavřeno

22. September 2020 - 13:46
Podle informací vedení Nemocnice Jihlava, která provozuje protialkoholní záchytnou stanici, byl z epidemiologických důvodů od dnešního dne až do odvolání uzavřen její provoz. Klienti budou odváženi na jiná pracoviště. Podle informací Vladimíra Novotného, náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví, jsou o této skutečnosti informovány složky Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a všechny provozy krajských nemocnic.

Restaurovaná historická opona bude zdobit havlíčkobrodské divadlo

22. September 2020 - 13:00
Dlouhé desítky let ležela opona německobrodského divadelního spolku z roku 1855 v depozitáři krajského Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Ukrytá před zraky veřejnosti a navíc v neutěšeném stavu. Nejprve bylo zapotřebí navrátit oponě její krásu. Kraj Vysočina za její restaurování zaplatil téměř půl milionu korun s tím, že finančně přispělo i město Havlíčkův Brod a Ministerstvo kultury ČR. „Rada Kraje Vysočina souhlasila s návrhem Městského divadla a kina Ostrov HB, že se nádherná opona autora Gustava Kubeše vrátí na jeviště současného havlíčkobrodského divadla. Navíc kraj společně s dalšími subjekty finančně podpoří i specifická opatření související s instalací opony,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Kraj je krok od položení základního kamene nového domova pro seniory. Stát bude v areálu Nemocnice Jihlava

22. September 2020 - 12:55
Rada Kraje Vysočina dnes rozhodla o výběru dodavatele očekávané stavby dalšího krajem zřizovaného domova pro seniory, který bude situován do areálu Nemocnice Jihlava. Podle informací náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martina Kukly bude smlouva s dodavatelem, který už pro kraj postavil úspěšně několik veřejných nebo účelových staveb, podepsána po uplynutí zákonných lhůt. Navržený harmonogram prací počítá se zahájením stavby ještě na podzim letošního roku, hotovo by mělo být během 16 měsíců – tedy v roce 2022. „Do systému pobytových služeb po otevření domova přibyde 126 lůžek, práci dostane další více než stovka lidí,“ doplnil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Krajská rada schválila dar pro Vysokou školu polytechnickou Jihlava na praxe studentů v nemocnicích

22. September 2020 - 10:51
Věcný dar v hodnotě 99 tisíc korun dnes schválili krajští radní pro Vysokou školu polytechnickou Jihlava. Jedná se o poskytnutí osobních ochranných pomůcek studentům medicínských oborů, kteří vykonávají praxi v krajem zřizovaných nemocnicích. „Studenti polytechniky představují pro naše zdravotnictví důležitou výpomoc a zejména nyní, kdy jsou nemocnice z důvodu zhoršené epidemiologické situace nuceny operativně přesouvat nebo střídat zdravotní týmy, jsou vítanou pracovní posilou. Zásoby ochranných pomůcek od kraje pokryjí alespoň část spotřeby při jejich praxi,“ sdělil k rozhodnutí rady náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Na Havlíčkobrodsku bude svítit oranžová na epidemiologickém semaforu, od čtvrtka zpřísní hygienici preventivní opatření

21. September 2020 - 14:29
Havlíčkobrodský okres se patrně už dnes podle aktuálních informací krajských hygieniků na semaforu epidemiologické situace zbarví do oranžova. Důvodem k tomuto posunu jsou nepříznivá čísla pozitivních případů COVID. V praxi to představuje od čtvrtka 24. září 2020 zpřísnění epidemiologických opatření na Havlíčkobrodsku: povinnost nošení roušek na venkovních akcích pro více než 100 osob, doporučuje se zrušit návštěvy v nemocnicích, v pobytových zařízeních sociálních služeb. V této souvislosti bezpečnostní rada kraje doporučila omezit návštěvy v dětských domovech a uvolňování dětí do domácích návštěv alespoň po dobu 2 až 3 týdnů. Konkrétní opatření budou k danému datu vydána nařízením krajské hygienické stanice.

Záslužné medaile Kraje Vysočina pro 23 záchranářů, policistů a hasičů

18. September 2020 - 12:56
Na návrhy ředitelství jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina byly 18. září 2020 uděleny více než dvěma desítkám profesionálů i dobrovolníků Záslužné medaile Kraje Vysočina. Každoroční slavnostní ceremoniál letos z pochopitelných důvodů proběhl ve velice komorní atmosféře a bez části obvyklých oficialit. Z rukou hejtmana Kraje Vysočina a čestných hostů bylo uděleno celkem 19 záslužných medailí II. stupně, 4 medaile I. stupně včetně té, kterou za hrdinský čin v podobě záchrany lidských životů obdrželi manželé Vojtěch a Miloslava Tišlovi z Puklic. Záslužné medaile byly uděleny za osobní přispění a pracovní nasazení při plnění pracovních úkolů a rozvoji IZS.

Hejtman Jiří Běhounek obdržel zlatou medaili Českého červeného kříže

17. September 2020 - 15:35
Za vedení společného postupu krajů proti šíření nákazy COVID-19 na jaře letošního roku obdržel nedávno hejtman Kraje Vysočina a místopředseda Asociace krajů ČR Jiří Běhounek zlatou medaili Českého červeného kříže. Hejtman Běhounek patří mezi stovku oceněných za pomoc při pandemii, které Český červený kříž vybral z nominací zaslaných veřejností od května do července. Devět osobností získalo zlatou medaili, 21 stříbrnou a zbývající obdrželi bronzovou medaili.

Hejtmani žádají vládu o aktivní přípravu krizových opatření a aktivaci Ústředního krizového štábu

17. September 2020 - 15:26
Počet nakažených lidí COVID-19 v naší zemi stále rychle roste a na konci září může podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) dosáhnout až 70 tisíc nemocných. V příštích týdnech a měsících to bude znamenat extrémní zátěž především pro zdravotnický systém. Vyplynulo to dnes z informací, které během videokonference dostali hejtmanky a hejtmani sdružení v Radě Asociace krajů ČR od ředitele ÚZIS Ladislava Duška a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Představitelé krajů se proto rozhodli vyzvat vládu, aby okamžitě přistoupila k přípravě krizových opatření a aktivovala Ústřední krizový štáb.

Vysočina GRATULUJE: Stálicí na nebi byznysu zůstává na Vysočině Humpolec

17. September 2020 - 14:14
Letošní výsledky výzkumu Město pro byznys potvrdily výjimečné podnikatelské postavení Humpolce v rámci Kraje Vysočina. Na druhé místo se vyšvihl zejména díky kvalitnímu přístupu veřejné správy Žďár nad Sázavou, bronz bere Pelhřimov.

Jiří Běhounek: Nejrychleji roste počet nakažených ve věkové kategorii 20-40letých

17. September 2020 - 14:07
Výstupem dnešní Bezpečnostní rady kraje a pracovní skupiny COVID nejsou příznivá čísla. Krajští epidemiologové argumentují statistikou, která denně roste o desítky osob s tím, že stále častěji jde o případy komunitního přenosu tzn., že není zřejmé, kde a od koho se testovaná osoba nakazila. „Z dnes přednesených popisů konkrétních případů je zřejmé, že nejrychleji roste počet nakažených ve věkové kategorii 20-40letých,“ uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. V souvislosti s tímto dal hejtman pokyn okamžitě doplnit stávající krajské zásoby ochranných pomůcek o další desetitisíce kusů respirátorů FFP2 i FFP3, všechny vysočinské krajské nemocnice budou denně reportovat o počtu připravených a volných lůžkách jak s plicní ventilací, tak bez ní. Nemocnice se tak formálně připravují na režim podobný tomu jarnímu s tím, že prozatím není omezen jejich běžný pracovní režim – plánování výkonů atd.

Pages