Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

Poznejte zelené srdce Česka

Projekt sociálního bydlení

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to Tiskové zprávy Kraje Vysočina feed
Updated: 1 hour 44 min ago

Horácké divadlo uvede v premiéře hru Svatý Václav

10 hours 56 min ago
Svatý Václav je letošní druhou premiérou Československé 79. divadelní sezony Horáckého divadla Jihlava. Přímo pro jihlavskou divadelní scénu napsala hru současná dramatička Lenka Lagronová a režie se ujal renomovaný slovenský režisér Rastislav Ballek spolu s dramaturgem Martinem Kubranem. Horácké divadlo uvede hru Svatý Václav už tuto sobotu 20. října od 19 hodin na velké scéně. Do konce roku připravila jihlavská profesionální scéna ještě dvě premiéry, a to hned na 25. 10. hru Barber Shop na malé scéně a 8. 12. na velkém jevišti komedii Škola základ života.

V Bruselu se konal 16. ročník Evropského týdne regionů a měst

11 hours 38 min ago
V uplynulém týdnu se v hlavním centru evropské politiky, v Bruselu, uskutečnil už 16. ročník Evropského týdne regionů a měst. Akce má podobu velké konference sestávající se z dílčích seminářů, debat a pracovních setkání, při kterých přibližně 6 tisíc účastníků z řad politiků, pracovníků evropských institucí, reprezentantů regionů a měst, výzkumných a vzdělávacích institucí i byznysu sdílí zkušenosti z uplatňování regionální politiky a spolupráce na regionální úrovni. Konferenci každoročně zaštiťuje Evropský výbor regionů a Generální ředitelství pro regionální a urbánní politiku Evropské komise.

Pokračuje výkup čelistí prasete divokého. Počet vzorků roste, stavy stagnují

11 hours 40 min ago
Šestým rokem vykupuje Kraj Vysočina prostřednictvím okresních mysliveckých spolků Českomoravské myslivecké jednoty spodní čelisti selat a bachyní prasete divokého. Stavy prasat divokých ve volné přírodě dlouhodobě vykazovaly rostoucí tendenci, v posledních dvou letech stagnují. Kromě rostoucích škod na zemědělských pozemcích a na nich rostoucích plodinách, stoupá i nebezpečí přenosu nákazy např. klasického moru prasat na umělé resp. domácí chovy prasat, aktuálně i přenos nákazy afrického moru. Na regulaci stavu černé zvěře vyčlenil Kraj Vysočina od roku 2013 více než 2,3 miliónu korun.

Proletí 100letí: Zasazení lípy republiky

17. October 2018 - 12:31
Pomyslná tečka, tedy zakončení oslav 100 let Československé republiky na Vysočině bude doprovázeno symbolickým zasazením lípy republiky. Stane se tak ve čtvrtek 25. října 2018 v 17:30 v parku Vysoké školy polytechnické Jihlava vedle autobusového nádraží. Tedy v místech, kde před pěti měsíci velké oslavy výročí republiky začaly Piknikem pod státními vlajkami.

Vysočina Arena má pro cyklisty další novinku. Pumptracková dráha patří k největším v Česku

17. October 2018 - 12:30
Nové Město na Moravě s podporou Kraje Vysočina dokončuje projekt rozšíření nabídky cyklodestinace Novoměstsko. K populárním singletrackům, silničním, MTB a gravel okruhům přibyla aktuálně možnost přímo ve Vysočina Areně vyzkoušet asfaltovou pumptrackovou dráhu. Poskytnutá dvoumilionová krajská dotace umožnila městu realizovat novou specifickou trať pro terénní cyklistiku, tak zvaný pumptrack, který patří aktuálně svými parametry k největším v Česku. Zprovozněný pumptrack vhodně doplní stávající síť singletracků a stane se prvním logickým kontaktem zejména malých a začínajících bikerů s terénní cyklistikou. Náklady na výstavbu pumptrackové dráhy dosáhly přibližně 2,8 milionu korun.

Kraj požádá o evropské dotace na další tři rekonstrukce silnic

16. October 2018 - 12:19
Rada Kraje Vysočina dnes schválila přípravu žádostí o poskytnutí podpory tří silničních projektů, které chce Kraj Vysočina realizovat v roce 2020. „O dotace z IROP bude kraj usilovat na projekty II/360 Oslavička – Rudíkov, II/349 Svatoslav – Čechtín, II/152 Jaroměřice - Hrotovice - hr. kraje, 1. stavba. V celkové hodnotě jde o stavby za čtvrt miliardy korun,“ informoval dnes na tiskové konferenci náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.

Ministr kultury ocenil Knihovny roku 2018

15. October 2018 - 15:44
Ocenění Knihovna roku se každoročně uděluje v kategoriích základní knihovna, informační počin a Městská knihovna roku. Vítěznou knihovnou v kategorii základní knihovna se stala Místní knihovna Pavla Křížkovského Holasovice v Moravskoslezském kraji, hlavní cenu v kategorii informační počin získal Roman Giebisch, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR a Městskou knihovnou roku se stala Regionální knihovna Karviná. Zvláštní ocenění obdržela Knihovna města Ostravy za dlouhodobé poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Zvláštní ocenění v kategorii základní knihovna získaly Místní knihovna Černotín v Olomouckém kraji a Obecní knihovna Horní Ves z Kraje Vysočina vedená Jitkou Kapounovou.

Výročí 100 let založení společného státu si připomíná i Zakarpatí

15. October 2018 - 15:21
Letošní jubileum vzniku našeho státu se stalo tématem pracovní cesty zastupitelů Kraje Vysočina, zástupců partnerských měst i spolupracujících institucí. Nynější partnerský region Kraje Vysočina Zakarpatská oblast Ukrajiny byla součástí Československa v letech 1919 – 1938. České stopy na bývalé Podkarpatské Rusi jsou patrné dodnes, nejen v architektuře města Užhorod, ale například také v řadě technických staveb po celém území regionu, či systému školství. Podkarpatská Rus byla rovněž inspirací pro řadu českých spisovatelů, které fascinovala příroda, atmosféra společenského života a především zdejší lidé. Na společnou historii státu navazuje Kraj Vysočina už od roku 2007.

Zelená stuha České republiky 2018: obec Číměř z Vysočiny obsadila druhé místo

15. October 2018 - 14:45
Vítězem a držitelem Zelené stuhy České republiky 2018 se stala obec Ostopovice v Jihomoravském kraji. Ocenění získala za příkladný, plánovitý a velkorysý přístup k vytváření veřejného prostoru, vysoký standard péče o zeleň a životní prostředí a ochranu a rozvíjení přírodních i kulturních hodnot krajiny. Na druhém místě se umístila obec Číměř v Kraji Vysočina a na třetím místě obec Blatno v Ústeckém kraji. Obce oceněné Zelenou stuhou v krajských kolech soutěže Vesnice roku 2018 mohou v souvislosti s oceněním čerpat dotaci až do výše 500 000 korun, vítězná obec až 1 000 000 korun.

Parkinsonova nemoc známá i neznámá

15. October 2018 - 13:42
Máte ve svém okolí někoho, kdo trpí touto nemocí? Nevíte si rady jak pečovat o tohoto člověka? Nejste si jistí, jestli je to opravdu tato nemoc? Pokud jste si odpověděli kladně na některé tyto otázky a máte zájem dozvědět se více informací, máte jedinečnou příležitost. Přijďte 30. října odpoledne do sídla Kraje Vysočina a dozvíte se odpovědi na své nejistoty.

Dopravní experti v Třebíči shrnuli výsledky úspěšné spolupráce

15. October 2018 - 13:26
Ve čtvrtek 11. října 2018 se v Třebíči uskutečnila závěrečná konference projektu „Výměna zkušeností v oblasti silničního hospodářství v příhraničním regionu“, který je spolufinancován z Fondu malých projektů v rámci operačního programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika. Zástupci Kraje Vysočina, Dolního Rakouska a univerzitní experti vyhodnotili využívané technologické postupy při výstavbě a udržování silničních staveb.

Krajská drakiáda s ideálním větrem v zádech

15. October 2018 - 9:48
Více než stovka registrovaných draků z všemožných materiálů a originálních tvarů se o víkendu vznesla nad Jihlavou. Krajskou drakiádu pořádal Kraj Vysočina ve spolupráci se spolkem mezinárodní spolupráce Slunce na kopci Skalka. Čerstvý vítr přál pokořování rekordům nejvýše vzlétnutého draka, silné vzduchové proudy se podepsaly i na vyšší návštěvnosti servisní zóny – lepilo se a navazovalo. Dobrá nálada převážila!

Moštování pro všechny

12. October 2018 - 14:58
Je podzim, doba moštování. Moštují všichni: mladí, starší i nejstarší, moštuje se ve městě i na vesnici. Moštovat se také rozhodli klienti a zaměstnanci komunitního bydlení Domova Háj Ledeč nad Sázavou, kteří žijí v komunitním bydlení na Novém Městě v Ledči nad Sázavou. „V rámci Týdne sociálních služeb, který každoročně pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky ve druhém říjnovém týdnu, se tak po celé republice pořádá celá řada zajímavých aktivit a na Vysočině tomu není jinak,“ dodává 1. náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Franěk.

Sociální podnikání přináší pracovní příležitosti lidem s hendikepem

12. October 2018 - 14:48
Pod záštitou 1. náměstka hejtmana Pavla Fraňka se 9. října v aule Vysoké školy polytechnické Jihlava uskutečnila konference Sociální podnikání a místní komunity. Konferenci uspořádal Kraj Vysočina ve spolupráci s firmou PTL, s.r.o., která zaměstnává hendikepované ve službách zaměřených na využívání marketingových nástrojů, s Koordinačním uskupením nestátních neziskových organizací Kraje Vysočina a s Vysokou školou polytechnickou Jihlava.

Otevřené ateliéry navštívily na Vysočině tisíce lidí

12. October 2018 - 14:07
Téměř 12 tisíc návštěvníků se zúčastnilo víkendových Dnů otevřených ateliérů na Vysočině. Osmý ročník podzimní slavnosti výtvarného umění a uměleckých řemesel v regionu Vysočiny se uskutečnil v sobotu 6. a v neděli 7. října. Nakonec bylo v tyto dny pro zájemce otevřeno a zpřístupněno 149 ateliérů, dílen, galerií a uměleckých škol, v nichž výtvarníci a umělečtí řemeslníci zpřístupnili svá tvůrčí zázemí. Návštěvníci se tak s nimi mohli osobně seznámit v jejich domácím prostředí. V některých ateliérech si lidé mohli použité výtvarné techniky a postupy vyzkoušet. Počet návštěvníků i zpřístupněných ateliérů je v posledních třech letech obdobný.

Ředitelé středních a vyšších odborných škol sdíleli v Teči zkušenosti v rámci projektu Krajský akční plán

12. October 2018 - 13:32
Projekt Krajský akční plán, který Kraj Vysočina realizuje od února 2016, pokračoval v tomto týdnu další akcí v rámci klíčové aktivity č. 3 „Tematická setkávání a monitoring realizace krajského akčního plánu“. Tentokrát se ředitelky a ředitelé středních a vyšších odborných škol z Kraje Vysočina setkali v Univerzitním centru v Telči. „Na programu bylo sdílení příkladů dobré praxe a hlavním tématem byla otázka, jak by mělo školství reagovat na probíhající bouřlivé celospolečenské změny“, uvedla krajská radní pro oblast školství Jana Fialová.

Jak pomoci ženám (ale i mužům) získat práci po rodičovské?

12. October 2018 - 10:24
Na tuto otázku se pokusilo během středeční konference v Třebíči odpovědět více jak 15 odborníků z území Kraje Vysočina, Jihočeského, Jihomoravského kraje, ale také Dolního Rakouska.

Vlastníci lesa mohou k obnově využít semenný rok

11. October 2018 - 14:31
Letošní rok je pro lesy opravdu silným semenným rokem. Takzvaný semenný rok je periodicky se opakující rok zvýšené plodnosti jednotlivých dřevin. Na přechodu léta a podzimu bylo možné sbírat šišky jedle a douglasky, později plody dubu, buku, javoru a jeřábu, v zimě je vhodná doba pro sběr semen lípy, šišky smrku, modřínu a borovice lesní. Z dlouhodobého sledování je zřejmé, že se semenné roky jednotlivých dřevin vracejí častěji, než bývalo obvyklé.

Třebíčští středoškoláci už tráví hodiny v dílně. Staví Tatru

11. October 2018 - 14:29
Libor, Vlastimil, Kuba, Ondra, Petr a Michal – žáci 3. ročníku Střední průmyslové školy Třebíč, obor opravář zemědělských strojů, tento týden zahájili několikaměsíční maraton tvrdé konstruktérské práce na stavbě nákladního automobilu TATRA PHOENIX 4x4. Jsou historicky první žáci střední školy v České republice, kteří si postaví vlastní náklaďák. „Hotovo bude v únoru příštího roku. Už v prvních hodinách jejich práce bylo jasné, že společný projekt Kraje Vysočina a Tatra Trucks nadchl daleko víc mladých lidí, než jen tým kluků z Třebíče. Svědčí o tom nadšené komentáře na Facebooku a zájem rodičů,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Druhé kolo voleb do Senátu PČR

11. October 2018 - 11:14
V pátek 12. října a v sobotu 13. října 2018 se uskuteční druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky. Senátní volby se na Vysočině týkají volebního obvodu č. 44 – Chrudim zahrnujícího velkou část Havlíčkobrodska a volebního obvodu č. 53 – Třebíč. Volební místnosti budou otevřené v obvyklých časech, tedy v pátek od 14.00 do 22.00 hodin a v sobotu od 8.00 do 14.00 hodin. Hlasovací lístky jsou k dispozici přímo ve volebních místnostech.

Pages