Projekt sociálního bydlení

Naučná stezka "Za pilníkáři na Český kopec"

Vypravte se po naší naučné stezce na Český kopec a seznamte se s příběhem křižáneckých pilníkářů. Každá obec má svoji historii. Každá obec má něco, co je právě pro ni specifické a unikátní. Život na Křižánkách do II. světové války ve značné míře ovlivňovalo pilníkářské řemeslo. Dávalo lidem obživu a pomohlo obci překlenout těžká období. Dokázalo udržet lidi v obci i v době, kdy z řady jiných obcí odcházeli lidé za prací do měst. Dnes už je ruční pilníkářství zaniklým řemeslem a s nepříznivým dopadem zániku řemesel se v naší obci potýkáme dodnes.
Délka naučné stezky je necelé 2km. Na konci stezky je možné se po cestě dostat k rozcestí, které Vás nasměruje na Čtyři palice a Zkamenělý zámek.
Součástí stezky je i dalších 11 tzv. projektových stanovišť, která informují návštěvníky obce o již úspěšně realizovaných projektech v obci Křižánky (např. o rekonstrukci školy, stavbě vzdělávacího centra...).

Hurá za pokladem:
To co uvidíte na informačních tabulích je jenom špička ledovce. Kdo vlastní chytrý telefon s připojením k síti Internet, si muže prostřednictvím tzv. QR-kódu zjistit další informace. Můžete se podívat na velké množství fotografií, videí, 3D vizualizací atd. Stránky projektu jsou dostupné odkudkoliv, každý se může podívat na požadované informace i doma. Ovšem pouze ten, kdo navštíví s chytrým telefonem či tabletem naši stezku má šanci najít „poklad“. Na každém stanovišti po rozklíčování QR-kódu získáte část indicie vedoucí k pokladu. Odtud si může odnést drobný upomínkový předmět. Protože se chytrá zařízení zatím mezi veřejností tolik nerozšířila, je možné si toto zařízení zapůjčit ve vzdělávacím centru.

Více informací o stezce naleznete zde: "Za pilníkáři na Český kopec"

GPS:
49° 41' 8.3364" N, 16° 3' 52.362" E