Co nás čeká

Projekty obce

Projekt komunitního centra STODOLA

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Vysočina Tourism

Logo a odkaz na prezentaci http://www.vysocina.eu

Koruna Vysočiny

logo Koruna Vysočiny

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to zdroj Tiskové zprávy Kraje Vysočina
Aktualizace: 1 hodina 1 min zpět

Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu. Zchátralou památku zachránil nový majitel - Kraj Vysočina

4. Srpen 2022 - 20:29
Tři roky trvala generální rekonstrukce zchátralé kaple Panny Marie Bolestné pod krajským Hradem Kámen. Nevyužívanou kapli získal Kraj Vysočina darem od českobudějovického biskupství v roce 2018. Opravy za 22 miliónů korun kraj zaplatil ze svého rozpočtu. „Počítáme, že v kapli budou pořádány koncerty a případně i další kulturně-společenské akce. Pokud církev projeví zájem, je možné realizovat v kapli i mši,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš. Během prvního měsíce od zpřístupnění viděly kapli čtyři stovky návštěvníků.

Absolventi žurnalistické školy pomáhají na Vysočině tlumočit nebo s výukou ve školách

3. Srpen 2022 - 8:04
Desetičlenná skupinka studentek bohemistiky z ukrajinských univerzit v Užhorodě, Lvově a Ivanofrankivu bude aktivními posluchačkami letošního ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, která se 18. rokem koná v Havlíčkově Brodě. Jejich týdenní stáž spolufinancuje Kraj Vysočina v rámci zahraničních partnerských aktivit.

Včelařství na Vysočině

2. Srpen 2022 - 10:42
Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě. Chovu včel se zde věnuje přes 60 tisíc lidí, což je třetí nejvyšší počet v porovnání se zeměmi Evropské unie. V minulém roce včelaři chovali v Česku téměř 700 tisíc včelstev. Také Kraj Vysočina, který se prezentuje svým zemědělským zaměřením a včelaření je zde tradičním oborem, má velký počet včelařů na svém území. Počet včelařů je v kraji poměrně rovnoměrně rozprostřen, přičemž nejvyšší počet včelstev je v teplejší klimatické oblasti Třebíčska.

Podnikatelská delegace z Tchaj-wanu zavítala na Vysočinu

2. Srpen 2022 - 9:44
V posledním červencové týdnu zavítala na Vysočinu delegace tchajwanských podnikatelů, členů Taiwan Defence Industry Development Association, která navázala na politickou delegaci předsedy Legislativního dvora Tchaj-wanu You Si-kuna v České republice. Během společného oběda měli zástupci tchajwanských firem možnost navázat obchodní kontakty se svými vysočinskými protějšky.

Příjem žádostí o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti odstartoval. Kraj zatím eviduje přes 400 podání

1. Srpen 2022 - 16:03
V pondělí 1. srpna v 8.00 hodin zahájil kraj příjem žádostí o dotaci v rámci projektu Kotlíkové dotace v Kraji Vysočina pro nízkopříjmové domácnosti. „Krátce po 14. hodině už bylo evidováno více než 400 podání. V rámci zahájení příjmu žádostí nedošlo k žádným komplikacím a příjem žádostí se rozběhl zcela hladce. V této výzvě bude rozdělována částka 119 milionů korun a bude možné uspokojit nejméně 666 žádostí,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj Hana Hajnová.

Příprava rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2023. Největší výzvou bude pokrýt vysoké náklady na energie

1. Srpen 2022 - 14:45
Pravidelně každý rok během letních prázdnin začíná proces, který vrcholí prosincovým zasedáním zastupitelstva kraje, na kterém probíhá schvalování rozpočtu na další rok. „V současné době predikujeme pro rok 2023 sdílené daňové příjmy ve výši necelých 6,5 miliardy korun. Jde o zásadní údaj, od kterého se bude odvíjet i výše objemu výdajů,“ uvedl Miroslav Houška, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a dopravy. Spolu s dalšími příjmy, zejména účelově vázanými transfery ze státního rozpočtu, počítá kraj s příjmy přes 15 miliard korun.

Domov pro seniory ve Velkém Meziříčí má stoletou obyvatelku

29. Červenec 2022 - 8:57
Obyvatelka Domova pro seniory Velké Meziříčí oslavila sté narozeniny. V domově od roku 1984 žilo celkem devět obyvatel, kteří dosáhli a přesáhli věku sto let. A nyní na konci července 2022 se stala desátou oslavenkyní tohoto jubilea právě paní Marta Javůrková.

Jednání krajského krizového štábu: Klesají volné kapacity pro ubytování uprchlíků

28. Červenec 2022 - 14:25
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Jihlavě je v době prázdnin v provozu dva pracovní dny – pondělí a středa, vždy od 8 do 17 hodin. Do dnešního dne prošlo jihlavským KACPU 13063 osob. Kraj Vysočina v červenci naplní kvótu rozložení kapacit ubytovaných ukrajinských uprchlíků v rámci jednotlivých krajů, která vychází z nařízení vlády. Vysočina se podle platných čísel má postarat o 2348 osob. Většina osob je však ubytována v soukromí formou solidárního podnájmu.

Zemědělské podniky na Vysočině se obávají o svou konkurenceschopnost

27. Červenec 2022 - 15:12
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek se tento týden sešli se zástupci okresních organizací a krajského vedení Zemědělského svazu i Agrární komory. Jednání byl přítomen i prezident Agrární komory Jan Doležal.

Od 1. srpna začíná příjem žádostí o kotlíkové dotace v Kraji Vysočina pro nízkopříjmové domácnosti

27. Červenec 2022 - 15:00
V pondělí 1. srpna od 8.00 přijímá Kraj Vysočina žádosti o dotace na výměnu starých kotlů s ručním přikládáním, které nesplňují minimálně 3. emisní třídu, za nové ekologické zdroje vytápění. Příjemcem podpory mohou být majitelé rodinných domů a bytů nebo majitelé trvale obývaných rekreačních staveb, kteří však splňují podmínku nízkopříjmové domácnosti. V rámci této výzvy rozdělí Kraj Vysočina 119 milionů korun, žádosti lze podávat od 1. do 31. srpna 2022 pouze v elektronické podobě – prostřednictvím datové schránky, s elektronickým podpisem nebo ve formě konvertované žádosti.

Ze zámeckých oken v Budkově zmizí mříže, fasádě se vrátí původní barvy

27. Červenec 2022 - 14:59
Začátkem srpna začne dlouho připravovaná a plánovaná oprava fasády a kompletní výměna oken na objektu zámku v Budkově. V současné době zde sídlí dětský domov. „Opravy za téměř 20 miliónů korun bude platit Kraj Vysočina. Hotovo by mělo být za půldruhého roku,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.

Od příštího roku se na Vysočině změní ceny jízdného. Cestující si připlatí v řádech korun, většinu zvýšených nákladů na dopravu ale uhradí kraj

26. Červenec 2022 - 13:30
Kraj Vysočina od Nového roku připravuje změny v ceníku jízdného ve veřejné regionální dopravě. Ceny základního jízdného by mohly vzrůst v průměru o 15 % v závislosti na tarifní vzdálenosti. Kraj tak reaguje na extrémní zdražování vstupů, především pak cen pohonných hmot, elektrické energie, mezd, na inflaci a rostoucí provozní náklady dopravců. Toto opatření bude také nutnou reakcí na avizované změny tarifů Českých drah a podobné kroky, ke kterým přistupuje část ostatních krajů.

Personální změny ve vedení krajských organizací. Domov bez zámku povede nová ředitelka, jméno ředitelky Krajské knihovny Vysočiny není překvapením

26. Červenec 2022 - 13:07
Domov bez zámku v Náměšti nad Oslavou bude mít od září letošního roku nové vedení. Dosavadní ředitelku Hanu Šerákovou vystřídá ve funkci Petra Tučková z Třebíče, která dosud působila jako ředitelka Denního centra Barevný svět. Kromě toho Rada Kraje Vysočina dnes do funkce ředitelky Krajské knihovny Vysočina, s účinností od 7. listopadu 2022 a na dobu neurčitou, jmenovala dosavadní zastupující ředitelku Jitku Hladíkovou. Šlo pouze o formální změnu, poté co stávající ředitelka knihovny Veronika Peslerová rezignovala na svoji funkci.

Lesní pedagogika pokračuje i o prázdninách

25. Červenec 2022 - 14:12
O tom, jak vzniká les, jak se o něj lesníci starají a co lze v lese najít, se mohly dozvědět děti z letního tábora Kamarád v Lovětíně. Lesní pedagogika je realizována nejen během školního roku, ale i o prázdninách a lesní pedagogové z Krajského úřadu Kraje Vysočina z oddělení lesního hospodářství a myslivosti ji uspořádali v minulém týdnu pro 60 dětí na letním táboře a dále jej připravují na srpen ve Stanici Pavlov u Ledče nad Sázavou.

Kraj a jeho nemocnice plánují v pobytových sociálních zařízeních další nasazení mobilních očkovacích týmů

22. Červenec 2022 - 13:07
„Předběžný zájem o podání čtvrté posilující dávky očkování proti COVID-19 má v našem regionu k dnešnímu dni více než pět stovek klientů využívající pobytové a další sociální služby. Číslo každým dnem roste, “ uvedl dnes po jednání s koordinačním týmem očkování náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. Krajské nemocnice proto v následujících týdnech postupně zaktivují své mobilní očkovací týmy a začnou postupně domovy s vakcínou proti COVID-19 objíždět.

Kraj Vysočina je v transformaci sociálních služeb lídrem mezi kraji

22. Červenec 2022 - 12:58
Transformace sociálních služeb, kdy lidé s postižením přecházejí z velkých ústavů do bytů nebo domů rodinného typu v běžné zástavbě, začala v Kraji Vysočina před 15 lety a se stěhováním klientů z velkých pobytových zařízení do menších objektů se počítá i do budoucna. Úplná transformace se dosud podařila dokončit v Domově bez zámku Náměšť nad Oslavou, Domově Jeřabina Pelhřimov, Domově Kamélie Křižanov a Domově Háj u Ledče nad Sázavou. Částečná transformace proběhla u Domova ve Zboží, kdy šest klientů už bydlí v lokalitě Jihlava –Pávov. Se zkušenostmi Kraje Vysočina a s konkrétními výstupy procesu transformace na Vysočině se v tomto týdnu přijela seznámit místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Olga Richterová, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zuzana Freitas Lopesová a radní pro sociální oblast Jihomoravského kraje Jana Leitnerová.

Parlamentní delegace z Tchaj-wanu na Vysočině

22. Červenec 2022 - 10:34
Tento týden se hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek spolu s náměstkyní Hanou Hajnovou a náměstkem Vladimírem Novotným účastnili části diplomatické návštěvy delegace Legislativního dvora Tchajwanu v čele s jeho předsedou You Si-kunem. V rámci oficiálního programu připraveného kanceláří předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila proběhla také návštěva Telče.

Inovované půdoochranné postupy u brambor a jejich vliv na stav porostů na Vysočině

21. Červenec 2022 - 14:09
Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod prezentoval v minulém týdnu na farmě Valečov inovované půdoochranné postupy u brambor a jejich vliv na stav porostu v roce 2022. K dispozici byla ukázka porovnání sázení brambor po vrstevnici a možná rizika vodní eroze s ukázkou sázení brambor po spádnici, a to od roku 2020 po současnost.

Jan Břížďala: Víceletá gymnázia mají na Vysočině své pevné místo

21. Červenec 2022 - 11:33
V reakci na nedávné vyjádření ministra školství Vladimíra Balaše o fungování víceletých gymnázií v Česku, ujišťuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala, že kraj v žádném případě neplánuje rušit ani redukovat kapacity na 8 a 6letých gymnáziích. „Na víceletá gymnázia odchází v našem regionu přibližně 10 % žáků, tedy v průměru 2 až 3 žáci z příslušného ročníku, což je velmi nízké číslo a na kvalitu výuky i motivovanost žáků na druhém stupni základních škol nemá nijak zásadní vliv,“ říká Jan Břížďala. Sami ředitelé potvrzují, že pro nadané žáky je to vhodná vzdělávací cesta, širší nabídku vzdělávání navíc oceňují i představitelé jednotlivých měst.

Hlídač státu: Vysočina je jediným krajem, který získal v analýze hospodaření nejvyšší hodnocení

21. Červenec 2022 - 10:14
Nezisková organizace Hlídač státu pravidelně zveřejňuje výsledky hodnocení indexu korupčního rizika tzv. K- Index. Kraj Vysočina opakovaně získal rating A, což znamená, že hodnocený subjekt nevykazuje téměř žádné rizikové faktory. Je teprve druhým krajem, který toto vysoké hodnocení získal, a prvním, který nejvyšší hodnocení obhájil. Hlídač státu shromažďuje a analyzuje pro index korupčního rizika data získaná z veřejného registru smluv.

Stránky