Projekty obce

Projekt komunitního centra STODOLA

Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Koruna Vysočiny

logo Koruna Vysočiny

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to zdroj Tiskové zprávy Kraje Vysočina
Aktualizace: 33 min 47 sek zpět

Novotný: Krajské nemocnice potřebují výpomoc lékařů a sester z terénu

3. Prosinec 2021 - 9:34
Rekordní čísla nakažených v posledních dvou týdnech znamenají pro nemocnice zřizované Krajem Vysočina každodenní nárůst covid pozitivních pacientů, u kterých je nutná hospitalizace. „K tomu se přidávají pozitivně testovaní zaměstnanci nemocnic i nutnost zůstat se školáky v karanténě doma na OČR. I přesto, že všechny nemocnice upustily od elektivní operativy a provádějí pouze tu akutní, dostáváme se už na personální strop,“ popisuje problémy v krajských nemocnicích náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. Nemocnice v Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě, Jihlavě, Pelhřimově a Třebíči se aktuálně obracejí na ambulantní specialisty i lékaře a sestry z terénu o výpomoc.

Dotační politika Kraje Vysočina na rok 2022. Dotační příležitosti představí kraj žadatelům 16. prosince ONLINE

2. Prosinec 2021 - 15:30
Kraj Vysočina připravuje další ročník tradiční konference věnované problematice krajské dotační politiky a možnostem podpory z programů Fondu Vysočiny. „Dotační příležitosti v rámci Fondu Vysočiny připravované na rok 2022 představíme starostům, místním akčním skupinám, školám, neziskovým organizacím a dalším potenciálním žadatelům ve čtvrtek 16. prosince 2021,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová. Akce s ohledem na současnou epidemiologickou situaci proběhne on-line formou.

Závěry jednání Krizového štábu Kraje Vysočina: V regionu byla navýšena kapacita testování. Pomoc armády v krajských nemocnicích se prodlužuje

2. Prosinec 2021 - 15:11
Ve vybraných nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina nyní vypomáhá v odběrových stanech i na covidových odděleních armáda. Aktuálně se jedná o Nemocnici Jihlava, Nemocnici Havlíčkův Brod a Nemocnici Třebíč. Celkem v krajských nemocnicích až do 23. prosince pomáhají 4 vojáci v odběrových stanech a 11 vojáků na covidových odděleních. Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek dnes na krizovém štábu kraje informoval, že výpomoc armádní složky na odděleních je na žádost nemocnic Jihlava a Havlíčkův Brod prodloužena až do 20. prosince, navíc už příští týden budou v těchto nemocnicích týmy o dva vojáky posíleny. O prodloužení asistence armády bude s největší pravděpodobností usilovat i Nemocnice Třebíč.

EGOVERNMENT THE BEST 2021: Kraj Vysočina zaujal dvěma projekty v oblasti elektronizace veřejné správy

1. Prosinec 2021 - 16:34
Portál územního plánování Kraje Vysočina a Softwarová řešení pro zvládnutí pandemie COVID-19 v Kraji Vysočina jsou dva projekty, které uspěly v letošním ročníku soutěže Egovernment The Best 2021. V rámci soutěže jsou každoročně představovány a oceňovány nejzajímavější a inspirativní projekty v oblasti elektronizace veřejné správy v České republice. V kategorii krajů získal Kraj Vysočina za portál územního plánování 2. místo a za vývoj nových aplikací, které na Vysočině pomáhají zvládnout pandemii COVID-19, mimořádné ocenění.

V Havlíčkově Brodě už 70 pracují s genofondy bramboru

1. Prosinec 2021 - 14:49
Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě nese v rámci Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity odpovědnost za práci s genetickými zdroji brambor. Práce s genofondy bramboru má na tomto pracovišti mnoholetou tradici, neboť probíhá bez přerušení už od roku 1952 a Výzkumný ústav bramborářský je jediným pracovištěm v České republice, které se touto problematikou zabývá.

Podzimní Sbírka potravin – v těžké době Češi drží při sobě

30. Listopad 2021 - 10:39
Výsledky podzimní sbírky potravin z druhé poloviny listopadu ukázaly, že i v těžkých dobách Češi drží při sobě. V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin se v rekordním počtu 1 318 prodejen podařilo vybrat 357 tun potravin, z nichž lze připravit až 714 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 53 tunami základní drogerie a hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. Jde o druhý nejlepší výsledek v historii sbírky. Na Vysočině proběhla sbírka potravin ve 22 prodejnách napříč celým krajem a zapojilo se cca 171 dobrovolníků a vybralo 19 093 kg potravin a drogerie.

Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina

29. Listopad 2021 - 13:57
V neděli 12. prosince 2021 začne platit nový železniční jízdní řád. Rozsah regionální dopravy Českých drah objednaný Krajem Vysočina zůstane na stejné úrovni jako v současném grafikonu. Na většině tratí pojedou vlaky podobně jako v současnosti, k drobným úpravám dojde na tratích 240 Jihlava – Třebíč – Náměšť nad Oslavou – Brno a 241 Okříšky – Moravské Budějovice – Znojmo. Bude také rozšířena platnost integrovaného dopravního systému VDV o některé úseky na hranicích se sousedním Středočeským a Jihočeským krajem. Nový jízdní řád bude platit až do 10. prosince 2022.

Na Vysočině se žije skoro nejlépe

26. Listopad 2021 - 13:52
Kraj Vysočina se stal „druhým nejlepším místem pro život“ v České republice. Rozhodl o tom jedenáctý ročník srovnávacího výzkumu, který i letos hodnotil podmínky života v jednotlivých krajích. Čisté životní prostředí, bezpečnost, dostupné bydlení, kvalitní vzdělávání nebo nízká nezaměstnanost je jen malý výčet z více než 60 kritérií, ve kterých v našem regionu máme při mezikrajském srovnání náskok. „Pro Vysočinu je to určitě dobrá zpráva, která potvrzuje, že jdeme správným směrem. Děkuji všem, kteří se na zvyšování kvality života v našem krásném kraji podílí. Děláme to pro sebe, pro naše děti i rodiče. A společně se nám to daří,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Poklady v síti času, Průvodce muzejní a galerijní krajinou Vysočiny

26. Listopad 2021 - 11:00
Muzeum Vysočiny Třebíč vydalo novou publikaci s názvem Poklady v síti času, která vypráví příběhy muzeí a galerií na Vysočině, o jejich bohatých sbírkách i o neobyčejných lidech, kteří za jejich vznikem a rozvojem stáli. Publikace pootvírá dveře do konkrétních muzeí a odkrývá pomyslnou síť času. Kniha si neklade za cíl být encyklopedií muzeí Vysočiny, ale nahlíží skrze muzea a jejich sbírky na silná témata, která je propojují, a hledá pomyslnou červenou nit, která se vine bohatstvím pozůstatků minulosti v muzeích a galeriích Vysočiny.

Nejvíc praktických lékařů pomáhá s očkováním na Vysočině, zapojení dalších by výrazně zrychlilo podávání posilujících dávek

26. Listopad 2021 - 8:42
Celostátní statistiky ukazují, že podíl praktických lékařů na očkování v Kraji Vysočina je 23,18 %, což je nejvíce ze všech krajů. Hejtman Vítězslav Schrek si této pomoci váží a prosí i další praktické lékaře, případně ambulantní specialisty, aby se do očkování zejména posilujících dávek pro nejstarší občany zapojili také. „Každý další lékař, který svým pacientům nabídne očkování proti covid-19, se stane důležitým a nezbytným článkem v boji s pandemií. Vysokou proočkovanost obyvatel a zejména rychlé podání posilujících dávek vidím v tuto chvíli jako jedinou cestu z kritických čísel nově nakažených i smutných statistik úmrtí,“ zdůraznil hejtman Vítězslav Schrek. K 23. listopadu bylo v Kraji Vysočina podáno celkem 594 803 očkovacích dávek, z toho 25 758 představují posilující třetí dávky.

Kraj Vysočina podpořil další venkovské prodejny, tentokrát v menších obcích nad 500 obyvatel

24. Listopad 2021 - 17:23
Rada Kraje Vysočina schválila na svém posledním jednání dotaci pro 59 prodejen v obcích od 501 do 3 000 obyvatel v souhrnné výši 2 950 000 Kč. Peníze budou vyplaceny z dotace Ministerstva průmyslu a obchodu, která byla Kraji Vysočina přiznána na podporu provozu malých vesnických prodejen potravin a smíšeného zboží v rámci programu Obchůdek 2021+. V termínu přijal kraj celkem 60 žádostí, jedna musela být kvůli nesplnění podmínek programu vyřazena.

České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina

24. Listopad 2021 - 16:55
V neděli 12. prosince 2021 začne platit nový železniční jízdní řád. Rozsah regionální dopravy Českých drah objednaný Krajem Vysočina zůstane na stejné úrovni jako v současném grafikonu. Na většině tratí pojedou vlaky podobně jako v současnosti, k drobným úpravám dojde na tratích 240 Jihlava – Třebíč – Náměšť nad Oslavou – Brno a 241 Okříšky – Moravské Budějovice – Znojmo. Bude také rozšířena platnost integrovaného dopravního systému VDV o některé úseky na hranicích se sousedním Středočeským a Jihočeským krajem. Nový jízdní řád bude platit až do 10. prosince 2022.

Do pracovního portálu pro školská zařízení Jihomoravského kraje se zapojuje Kraj Vysočina

24. Listopad 2021 - 16:24
VIM – Vzdělávací institut pro Moravu a Vysočina Education navázaly dlouhodobé partnerství. Jedním ze zásadních projektů je propojení portálu pro pracovní nabídky. Půl roku od spuštění Education jobs, který shromažďuje volná místa ve vzdělávání, se systém rozšiřuje o nabídky z Kraje Vysočina. Dohodli se na tom náměstek Jihomoravského kraje Jiří Nantl a radní Kraje Vysočina Jan Břížďala. Memorandum o spolupráci vzdělávacích organizací Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, které společně propojí portál Education jobs bylo dnes podepsáno v Brně v sídle Jihomoravského kraje.

Co dýcháme v Kraji Vysočina?

23. Listopad 2021 - 15:11
Na to z velké míry odpoví výsledky dosud nejrozsáhlejší měřicí akce, která odstartuje v lednu příštího roku. Čistota ovzduší je jedním z nejvýznamnějších faktorů, které mají vliv na kvalitu života obyvatel. Kromě průmyslu má na jeho znečistění velký podíl vytápění domácností a automobilová doprava. Jejich působením se do ovzduší dostává mimo jiné benzo[a]pyren, který je prokázaným karcinogenem pro člověka. Patří do skupiny polycyklických aromatických uhlovodíků, které mají závažné dopady na zdraví člověka. Jeho koncentrace na mnoha měřicích stanicích sítě státního imisního monitoringu v České republice překračují limit daný zákonem č. 201/2012 Sb., o ovzduší.

STARTupUJ NA VYSOČINĚ: vítěznými podnikatelskými projekty jsou RADONONLINE, MathBox a Nekrachni

23. Listopad 2021 - 14:51
Měření koncentrací radonu prostřednictvím nástrojů IoT, inovativní motivační způsob vzdělávání v matematice a aplikace podporující vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti, to jsou vítězné projekty začínajících podnikatelů oceněné v rámci soutěže STARTupUJ NA VYSOČINĚ. Jejich autoři si odnáší nejen finanční odměny ve výši 30 tisíc korun, ale také mentoring a poradenské služby od CzechInvestu a další věcné ceny od partnerů a sponzorů soutěže.

Vzdělávací cyklus seminářů k problematice nakládání s odpady pro letošek končí

23. Listopad 2021 - 13:46
Obecní systém odpadového hospodářství ve vazbě na nový zákon o odpadech, příklady dobré praxe v předcházení vzniku odpadů, možnosti omezení skládkování a ekonomické nástroje pro odpadové hospodářství obcí – to byla nosná témata vzdělávacího cyklu seminářů pro starosty obcí, kterých se od června do listopadu zúčastnilo nebo jej online zhlédlo na dvě stovky zástupců obcí.

ONLINE seminář: Sociální dávky pro občany zasažené růstem cen energií

23. Listopad 2021 - 13:18
Seminář se zaměří na oblast státní sociální podpory a dávek hmotné nouze, které by měly být k dispozici lidem v souvislosti s růstem cen energií. Představena bude i nová forma podpory s názvem Mimořádná okamžitá pomoc – Vyúčtování DPI. Seminář je určen pro organizace a jednotlivce, kteří pracují s rodinami a seniory a poskytují jim informační servis.

Mimořádná okamžitá pomoc lidem s energiemi

21. Listopad 2021 - 12:57
V souvislosti s neočekávaným ukončením dodávek energií od Bohemia Energy a dalších společností informuje Ministerstvo práce a sociálních věcí o možné pomoci ze strany Úřadu práce ČR.

Hodnocení roční práce Rady Kraje Vysočina očima hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka

19. Listopad 2021 - 13:18
Přesně před rokem, 18. listopadu 2020, Zastupitelstvo Kraje Vysočina zvolilo hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslava Schreka. Níže přinášíme souhrn toho, co se podle hejtmana podařilo v optice programového prohlášení rady v prvním roce členům vedení kraje splnit, posunout, připravit.

Jak zatraktivnit tělesnou výchovu dětem?

18. Listopad 2021 - 9:24
Počítačové hry, internet, sociální sítě, mobilní telefony a televize – to je v posledních letech nejoblíbenější zábava a nejčastější způsob trávení volného času dětí a mládeže. A tak není divu, že české děti tloustnou a leniví. Jako reakci na tento stav se v rámci projektu Pohyb a výživa v prevenci obezity pracovníkům regionálního pracoviště Státního zdravotního ústavu v Jihlavě podařilo v minulém týdnu uspořádat v tělocvičně Střední školy stavební seminář, který nabídl praktické ukázky toho, jak u dětí rozvíjet jejich všeobecné pohybové schopnosti, vytvořit pozitivní vztah k pohybu a aktivnímu životnímu stylu.

Stránky