ZA PILNÍKÁŘI NA ČESKÝ KOPEC

Trasa výletu: naučnou stezkou Za pilníkáři na Český kopec a zpět

Celková délka trasy: 1,6 km

Terén: mírně kopcovitý

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárek do terénu (druhá polovina stezky)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (pouze první polovina stezky)

Popis

Vypravte se po naší naučné stezce na Český kopec a seznamte se s příběhem křižáneckých pilníkářů. Každá obec má svoji historii. Každá obec má něco, co je právě pro ni specifické a unikátní. Život na Křižánkách do II. světové války ve značné míře ovlivňovalo pilníkářské řemeslo. Dávalo lidem obživu a pomohlo obci překlenout těžká období. Dokázalo udržet lidi v obci i v době, kdy z řady jiných obcí odcházeli lidé za prací do měst. Dnes už je ruční pilníkářství zaniklým řemeslem a s nepříznivým dopadem zániku řemesel se v naší obci potýkáme dodnes.

Trasa výletu

Auto zaparkujeme přímo v centru obce Křižánky naproti škole, u budovy Obecní kavárny, kde naleznete také ubytovnu, obecní knihovnu, kadeřnictví a turistické informační centrum. Zde si děti mohou zaskočit pohrát na hřiště a můžete se před začátkem výletu posilnit v Obecní kavárně. Je jen na Vás, zda se posilníte na začátku, nebo v samotném závěru výletu. Nejprve projdeme kolem kapličky, podél silnice dolů z kopce až k autobusové zastávce. Zde přejdeme přes silnici a řeku Svratku, která protéká celou obcí a vytváří historickou hranici mezi Čechy a Moravou. Část obce se tak nachází v Čechách a druhá polovina pak na Moravě.

Dostali jsme se na Českou část obce do místní části České Křižánky a míjíme Hostinec za Řekou, kde se můžeme najíst či jinak občerstvit. Poté postupujeme dále po naučné stezce a dostáváme se na rozcestí, kde se dáme vlevo. Odtud nás čeká stoupání po štěrkovité a následně po polní cestě kolem Posezení u křížku až k vyhlídce. Zde je naučná stezka u konce.

Cestu nazpět můžeme volit po stejné trase, anebo si udělat okruh lesem, kdy se vydáme z naučné stezky rovně na rozcestí, kdy odbočením vpravo se dostaneme po zpevněné cyklotrase až na rozcestí, kde se vydáme opět vpravo zpátky po modré do obce k samotné naučné stezce.

Stezka má celkem 6 stanovišť:

  • Za pilníkáři na Český kopec
  • Začátek pilníkářství na Křižánkách
  • Pilníkářství na Křižánkách od přelomu století do začátku II. světové války
  • Život pilníkářů
  • Konec pilníkářství na Křižánkách
  • Ruční pilníkářství v současné době

Délka naučné stezky jsou necelé 2 km. První polovina trasy vede po dobře schůdné asfaltové cestě, druhá polovina stezky je z části štěrkovitá a z části polního typu. Trasa je schůdná celoročně s ohledem na roční dobu a počasí a zdatnější rodiče, kteří se nezaleknou tlačení do kopce ji mohou zdolat i s terénním kočárkem.

mapycz-qr.png (11 KB)

  Prosím čekejte...