SK BOTAFOGO

Historie tohoto klubu se datuje od konce padesátých let. Tehdy se na Křižánkách začala hrát okresní soutěž ve velkém fotbalu. Hrálo se na hřišti za Hrazdírovi. Bylo sice trochu z kopce, ale to nevadilo. Klub hrál tenkrát pod hlavičkou Sokola Křižánky. O klub se tehdy staral pan Jindřich Tlustý. I on potom v osmdesátých letech u oživení klubu. Doba ale Sokolům moc nepřála, a tak se fotbal na Křižánkách postupně vytratil. 

Pokračování Botafoga se zrodilo již začátkem osmdesátých let. Tehdy v hodinách tělocviku jsme na malém hřišti hrávali fotbal pod vedením tehdejšího ředitele a učitele pana Jindřicha Chalupy. Právě tato parta kluků později tvořila jádro klubu. Později jsme začali budovat menší hřiště pod hřbitovem. Zde bylo historicky budováno velké fotbalové hřiště, ale nebylo doděláno. V této době nám začíná pomáhat pan Antonín Neděla, který byl v mládí fotbalistou ale i lyžařem v bílé stopě, ale také pan Bohumil Kulík, Petr Kulík a Karel Socha. Naším hlavním tahounem byl Josef Žváček a Jaroslav Šír. Postupně jsme začali objíždět turnaje v malé kopané. Tehdy ještě většinou pod hlavičkou tehdejšího SSM (Svaz socialistické mládeže). Jinak klub nebyl nikdy pod hlavičkou nějaké organizace. Již tehdy jsme začínali pořádat pouťový turnaj, který se, převážně díky našim dětem, koná dodnes. Zároveň náš klub organizoval další sportovní a společenské akce. Třeba zimní lyžařské závody a pálení čarodějnic.

Po roce 1990 jsme byli dlouholetými účastníky Žďárské ligy v malé kopané. Postupně jsme postupovali z třetí až do první ligy. Některé ročníky se hráli i na našem hřišti. V účasti pokračovali donedávna i naši následovníci. 

Botafogo je stále aktivní. Pokračuje v pořádání pouťového turnaje s aktivní účastí, pálení čarodějnic a pomáhá dalším složkám při pořádání různých akcí. Jádro tvoří převážně mladší potomci prvních členů. 


Luboš Vítek, člen SK Botafogo, 14.12.2023

  Prosím čekejte...