Venkovem na kole

Cyklovýlet, při kterém uvidíte to nejhezčí a ochutnáte to nejlepší.

Délka výletu: 38,7 km

Popis trasy:

Z Křižánek vyrazíte z centra obce a to od Obecní kavárny k zastávce U mostu, kde přejedete mostek přes řeku Svratku, která tvoří zemskou hranici mezi Čechami a Moravou.

Z vesnice se vydáte po trase 4337 a následně 4184 pod skalní útvar Čtyři palice. Pokud si chcete užít výhledy z této nazaměnitelné skály Žďárských vrchů, doporučujeme si udělat odbočku. Cyklotrasa dále vede přes bývalou sklářskou osadu v Českých Milovech. Nezapomeňte navštívit Skelmistrovský dům, kde můžete navštívit muzeum milovského skla. Nezapomeňte si do Galerie na Milovské huti udělat rezervaci.

V Českých Milovech nesmíte vynechat návštěvu Milovské kavárny, kde si můžete vychutnat regionální specialitu – Milovské perníčky. Ty jsou vyrobeny z nejkvalitnějších místních surovin a podle tradiční receptury, která sahá až do 14. století. Perníčky jsou zdobené tradičními vzory horácké krajky a jsou k dostání ve tvaru srdíček, ptáčků, kočiček, koníků, apod.

Cyklotrasa 4022 vás zavede přes Březiny až do Pusté Rybné s velmi zachovalými roubenými staveními, přičemž největší vzácností je osmiboká roubená stodola s expozicí starých zemědělských strojů.

Pod Luckým vrchem využijte cyklotrasu 5085 a projeďte se Telecím. Vesnice se táhne 6 km po obou stranách kopců Žďárských vrchů a dotýká se řeky Svratky. Její památky, jako je Roušarův statek, Zpívající lípa, devítiboká stodola a opevněná zvonice kostela, vděčí za zapsání obce na seznam vesnických památkových zón.

Pokud už máte hlad, můžete se stavit do restaurace Na Čechách, kde ochutáte skvělou českou kuchyni, která zpracovává maso i další suroviny z místních ekofarem. Pokud ještě máte dost sil, tak začněte stoupat po cyklotrase 4106 do Spělkova a následně do Krásného. Krásné je také plné původních stavení, ale to nejlepší se skrývá pod památnou lípou. Při návštěvě Chalupy pod lípou uvidíte řešení stavebního celku v návaznosti na původní lidovou architekturu a přírodní zahradu.

Z Krásného začnete po místní komunikace stoupat do Daňkovic, kde na vás bude čekat vyhlášená restuarace Selský dvůr, kterou do svého putování zařadil i Lukáš Hejlík. Ochutnat tam můžete regionální produkty, které se pravidelně sezonně mění. Ve vesničce ještě nesmíte zapomenout na opravdový unikát, kterým je zachovalá Toleranční modlitebna, jež byla postavena přesně podle Tolerančního patentu. Dodnes se zachovala v téměř nezměněné podobě, takže je stále bez věže a má vchod z polí.

Po cyklotrase 4338 pak vystoupáte na Buchtův kopec, který si s žádnou jinou osmistovkou nespletete. Odtud vede trasa do Podlesí, kde si můžete po zakoupení vstupenky na recepci hotelu Podlesí prohlédnout Pohádkovou vesničku. O víkendech a vybraných dnech probíhá prohlídka s komentářem a programem. Přes Podlesí se dostanete zpátky do Milovské kotliny. Poslední část cesty už nebude vůbec náročná, jelikož pojedete proti toku Svratky zase zpátky do krásných Křižánek.

Stáhněte si soubor s trasou ve formátu GPX
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby „Moje mapy.cz“ si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.

  Prosím čekejte...